Companiile din indicele BETAeRO au in S1/2022 un profit net cumulat de 78,3 mil. lei, in urcare cu 32% fata de S1/2021, la afaceri de 1,2 miliarde de lei, plus 61%. Indicele BETAeRO a implinit un an de la lansare, perioada in care a scazut cu 16% - 17 oct: Diferență între versiuni

De la TradeVille.ro wiki
(csv2wiki)
(The LinkTitles extension automatically added links to existing pages (https://github.com/bovender/LinkTitles).)
 
(Nu s-au afișat 2 versiuni intermediare efectuate de același utilizator)
Linia 1: Linia 1:
    
    
<p style="text-align: justify;">Cele 33 de companii incluse în indicele BETAeRO, repre­zentativ pentru pia­ţa secundară a BVB, au încheiat primul se­mestru din 2022 cu un profit net cumulat de 78,3 mil. lei, în urcare cu 32% faţă de aceeaşi perioadă din 2021, în timp ce afacerile au urcat cu 61,1%, la 1,18 mld. lei.</p><p style="text-align: justify;">Pe 11 octombrie 2022, indicele BETAeRO a împlinit un an de la lansare, perioadă de timp în care valoarea lui a scăzut cu 16%, de la 1.000 la 839,45 de puncte. De la începutul acestui an indicele a scăzut cu 21%. La momentul lansării, BETAeRO includea 20 de societăţi tran­zacţio­nate pe piaţa secundară.
<p style="text-align: justify;">Cele 33 de companii incluse în indicele BETAeRO, repre­zentativ pentru pia­ţa secundară a [[BVB]], au încheiat primul se­mestru din 2022 cu un profit net cumulat de 78,3 mil. [[lei]], în urcare cu 32% faţă de aceeaşi perioadă din 2021, în timp ce afacerile au urcat cu 61,1%, la 1,18 mld. lei.</p><p style="text-align: justify;">Pe 11 octombrie 2022, indicele BETAeRO a împlinit un an de la lansare, perioadă de timp în care valoarea lui a scăzut cu 16%, de la 1.000 la 839,45 de puncte. De la începutul acestui an indicele a scăzut cu 21%. La momentul lansării, BETAeRO includea 20 de societăţi tran­zacţio­nate pe piaţa secundară.


În ceea ce priveşte cifra de afaceri, un număr de 26 de companii din cele 33 au înregistrat creştere în S1/2022 comparativ cu S1/2021. Cele mai mari avansuri le-au avut Air Claim (plus 3.980%, la 901.450 de lei), FireByte Games (plus 266,3%, la 3,2 mil. lei), DN Agrar (plus 241,4%, la 62,4 mil. lei), Holde Agri Invest (HAI) (plus 156,9%, la 38,2 mil. lei) şi Arctic Stream (plus 133,1%, la 27,8 mil. lei).</p><p style="text-align: justify;">La polul opus, cele mai mari scăderi le-au avut GoCab Soft­ware (minus 64%, la 150.000 de lei), Vifrana (minus 40,4%, la 1,26 mil. lei), Electroprecizia (minus 33,9%, la 7,92 mil. lei), Visual Fan – Allview (minus 24,5%, la 50,5 mil. lei), respectiv LCS Imobiliar (minus 9,3%, la 45.980 de lei). Din punctul de vedere valoric, cel mai mult în rezulta­tele cumulate au cântărit afacerile Grup Şerban Holding (240 mil. lei, adică 20,3% din total), Agroland Business System (178,1 mil. lei, adică 15,1% din total) şi AROBS Transilvania (126,7 mil. lei, adică 10,7% din total).</p><p style="text-align: justify;"><br/></p><p style="text-align: center;">[https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/companiile-indicele-betaero-au-s1-2022-profit-net-cumulat-78-3-mil-21245865 VEZI DETALII]<br/></p>
În ceea ce priveşte cifra de afaceri, un număr de 26 de companii din cele 33 au înregistrat creştere în S1/2022 comparativ cu S1/2021. Cele mai mari avansuri le-au avut [[AIR CLAIM|Air Claim]] (plus 3.980%, la 901.450 de lei), [[Firebyte Games|FireByte Games]] (plus 266,3%, la 3,2 mil. lei), [[DN Agrar]] (plus 241,4%, la 62,4 mil. lei), [[Holde Agri Invest]] ([[HAI]]) (plus 156,9%, la 38,2 mil. lei) şi [[Arctic Stream]] (plus 133,1%, la 27,8 mil. lei).</p><p style="text-align: justify;">La polul opus, cele mai mari scăderi le-au avut GoCab Soft­ware (minus 64%, la 150.000 de lei), [[Vifrana]] (minus 40,4%, la 1,26 mil. lei), [[Electroprecizia]] (minus 33,9%, la 7,92 mil. lei), [[Visual Fan]] – Allview (minus 24,5%, la 50,5 mil. lei), respectiv LCS Imobiliar (minus 9,3%, la 45.980 de lei). Din punctul de vedere valoric, cel mai mult în rezulta­tele cumulate au cântărit afacerile Grup Şerban Holding (240 mil. lei, adică 20,3% din total), [[Agroland Business System]] (178,1 mil. lei, adică 15,1% din total) şi [[AROBS]] Transilvania (126,7 mil. lei, adică 10,7% din total).</p><p style="text-align: justify;"><br/></p><p style="text-align: center;">[https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/companiile-indicele-betaero-au-s1-2022-profit-net-cumulat-78-3-mil-21245865 VEZI DETALII]<br/></p>
[[Categorie:Analize]][[Categorie:Stiri despre piata]]
[[Categorie:Analize]][[Categorie:Stiri despre piata]]
{{DEFAULTSORT:-2022-10-17}}
{{DEFAULTSORT:-2022-10-17}}

Versiunea curentă din 31 octombrie 2024 12:34

Cele 33 de companii incluse în indicele BETAeRO, repre­zentativ pentru pia­ţa secundară a BVB, au încheiat primul se­mestru din 2022 cu un profit net cumulat de 78,3 mil. lei, în urcare cu 32% faţă de aceeaşi perioadă din 2021, în timp ce afacerile au urcat cu 61,1%, la 1,18 mld. lei.

Pe 11 octombrie 2022, indicele BETAeRO a împlinit un an de la lansare, perioadă de timp în care valoarea lui a scăzut cu 16%, de la 1.000 la 839,45 de puncte. De la începutul acestui an indicele a scăzut cu 21%. La momentul lansării, BETAeRO includea 20 de societăţi tran­zacţio­nate pe piaţa secundară. În ceea ce priveşte cifra de afaceri, un număr de 26 de companii din cele 33 au înregistrat creştere în S1/2022 comparativ cu S1/2021. Cele mai mari avansuri le-au avut Air Claim (plus 3.980%, la 901.450 de lei), FireByte Games (plus 266,3%, la 3,2 mil. lei), DN Agrar (plus 241,4%, la 62,4 mil. lei), Holde Agri Invest (HAI) (plus 156,9%, la 38,2 mil. lei) şi Arctic Stream (plus 133,1%, la 27,8 mil. lei).

La polul opus, cele mai mari scăderi le-au avut GoCab Soft­ware (minus 64%, la 150.000 de lei), Vifrana (minus 40,4%, la 1,26 mil. lei), Electroprecizia (minus 33,9%, la 7,92 mil. lei), Visual Fan – Allview (minus 24,5%, la 50,5 mil. lei), respectiv LCS Imobiliar (minus 9,3%, la 45.980 de lei). Din punctul de vedere valoric, cel mai mult în rezulta­tele cumulate au cântărit afacerile Grup Şerban Holding (240 mil. lei, adică 20,3% din total), Agroland Business System (178,1 mil. lei, adică 15,1% din total) şi AROBS Transilvania (126,7 mil. lei, adică 10,7% din total).


VEZI DETALII