<?xml version="1.0"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom" xml:lang="ro">
	<id>https://wiki.tradeville.ro/api.php?hidebots=1&amp;urlversion=1&amp;days=7&amp;limit=50&amp;action=feedrecentchanges&amp;feedformat=atom</id>
	<title>TradeVille.ro wiki  - Schimbări recente [ro]</title>
	<link rel="self" type="application/atom+xml" href="https://wiki.tradeville.ro/api.php?hidebots=1&amp;urlversion=1&amp;days=7&amp;limit=50&amp;action=feedrecentchanges&amp;feedformat=atom"/>
	<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Special:Schimb%C4%83ri_recente"/>
	<updated>2026-10-17T23:28:58Z</updated>
	<subtitle>Urmărește cele mai recente schimbări folosind acest flux.</subtitle>
	<generator>MediaWiki 1.39.2</generator>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Datoria_externa_urca_la_238_mld._EUR_-_16_octombrie_2026&amp;diff=533411&amp;oldid=0</id>
		<title>Datoria externa urca la 238 mld. EUR - 16 octombrie 2026</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Datoria_externa_urca_la_238_mld._EUR_-_16_octombrie_2026&amp;diff=533411&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-17T06:00:11Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Pagină nouă: Datoria externa totala a Romaniei a crescut cu 7.45 mld. EUR in primele opt luni din 2026, pana la 238 mld. EUR, din care 129 mld. EUR (54%) revin administratiei publice, potrivit datelor BNR. Componenta pe termen lung a insumat 184 mld. EUR la finalul lunii august (77.6% din total), cu 1.8% peste nivelul de la finele anului trecut, in timp ce datoria pe termen scurt a urcat cu 8.5%, la 53 mld. EUR. In cadrul datoriei publice, soldul titlurilor de datorie a coborat la 85 mld....&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;Datoria externa totala a Romaniei a crescut cu 7.45 mld. EUR in primele opt luni din 2026, pana la 238 mld. EUR, din care 129 mld. EUR (54%) revin administratiei publice, potrivit datelor BNR. Componenta pe termen lung a insumat 184 mld. EUR la finalul lunii august (77.6% din total), cu 1.8% peste nivelul de la finele anului trecut, in timp ce datoria pe termen scurt a urcat cu 8.5%, la 53 mld. EUR. In cadrul datoriei publice, soldul titlurilor de datorie a coborat la 85 mld. EUR, de la 88 mld. EUR, in timp ce imprumuturile au crescut cu peste 5 mld. EUR, la 27 mld. EUR. Gradul de acoperire a datoriei pe termen scurt cu rezervele valutare ale BNR s-a redus la 93.5%, de la 102.8% la finalul lui 2025, iar rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost de 14.5%, fata de 17% in 2025. (Sursa: [https://www.zf.ro/zf-24/datoria-externa-totala-a-crescut-in-perioada-ianuarie-august-2026-cu-7-45-milairde-euro-pana-la-238-mld-euro-din-total-129-mld-euro-reprezinta-datoria-administratiei-publice-23260738 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Productia industriala scade cu 2.7% in august ==&lt;br /&gt;
Productia industriala a Romaniei a scazut in luna august cu 2.7% fata de aceeasi luna din 2025, in serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, si cu 0.4% in serie bruta, potrivit INS. Declinul anual a venit din industria prelucratoare (-3.4%) si din sectorul de energie electrica si termica, gaze si apa calda (-1.1%), in timp ce industria extractiva a avansat cu 7.7%. Fata de luna iulie, productia a crescut cu 1.6% in serie ajustata, cu avansuri in toate cele trei sectoare, dar a scazut cu 12.6% in serie bruta, pe fondul unui recul de 15% al industriei prelucratoare. In primele opt luni ale anului, productia industriala a fost cu 3.4% sub nivelul din perioada similara a anului trecut in serie bruta, respectiv cu 3.7% in serie ajustata. (Sursa: [https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/ipi08r26.pdf INS])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Vanzarile retail din SUA cresc peste asteptari ==&lt;br /&gt;
Vanzarile retail din SUA au crescut in luna septembrie cu 0.8%, peste asteptari, dupa un avans revizuit de 1.3% in august, potrivit Departamentului Comertului, evolutia fiind sustinuta in principal de benzinarii, unde valoarea achizitiilor a urcat cu 6.4%. Excluzand autovehiculele si carburantii, vanzarile au avansat cu doar 0.2%, iar grupul de control, utilizat la calculul PIB, a crescut cu 0.1%, dupa saltul din luna precedenta. Datele nu sunt ajustate cu inflatia, iar pretul mediu al unui galon de benzina a urcat in septembrie la aproape 4.50 USD, potrivit Asociatiei Automobilistice Americane. Separat, preturile de productie au inregistrat in septembrie cea mai mare crestere din ultimii peste patru ani, confirmand presiunile inflationiste persistente, in timp ce cererile initiale de ajutor de somaj au ramas la niveluri istoric scazute. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-15/us-retail-sales-rise-more-than-expected-on-gasoline-receipts Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Economia Marii Britanii creste peste asteptari in august ==&lt;br /&gt;
Economia Marii Britanii a crescut cu 0.1% in luna august fata de iulie, peste asteptarile economistilor, care anticipau o contractie de 0.1%, potrivit Oficiului National de Statistica. Avansul a fost sustinut de sectorul productiei (+0.8%), in timp ce serviciile au stagnat, iar constructiile au scazut cu 0.2%, ritmul fiind totusi mai lent decat cel de 0.4% din iunie si iulie. In ritm anual, PIB-ul a urcat cu 2.1%, peste estimarile de 1.7%, cel mai ridicat nivel din august 2022. Lira sterlina s-a apreciat cu 0.4% fata de dolar dupa publicarea datelor, iar randamentul obligatiunilor de stat la 10 ani a scazut cu 9 puncte de baza, la 5.34%. Datele vin inaintea bugetului de toamna, pe care ministrul de finante John Healey il va prezenta pe 28 octombrie, in contextul unei crize a costului vietii alimentate de inflatie si de scumpirea energiei. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/15/uk-gdp-august-2026-economy.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Simtel Team (SMTL) ==&lt;br /&gt;
Simtel Team, companie de inginerie listata la BVB, a semnat un contract EPC de 17,5 mil. EUR, fara TVA, cu Vienna Energy Forta Naturala, subsidiara a grupului austriac Wien Energie, pentru construirea unui parc fotovoltaic in zona Barabant, Alba Iulia. Proiectul include proiectarea, echiparea si instalarea centralei, precum si realizarea statiei de inalta tensiune, lucrarile urmand sa dureze aproximativ 16 luni. Contractul reprezinta o oportunitate importanta pentru segmentul EPC al companiei, care a inregistrat venituri in crestere, dar si o EBITDA negativa in primul semestru din 2026. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/simtel-team-companie-de-inginerie-listata-la-bvb-a-semnat-un-contract-epc-de-17-5-mil-euro-cu-o-subsidiara-a-grupului-austriac-wien-energie-pentru-un-parc-fotovoltaic-langa-alba-iulia-23260924 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Sphera Franchise Group S.A. (SFG) ==&lt;br /&gt;
Sphera Franchise Group a deschis un nou restaurant KFC in centrul comercial Oradea Shopping City, al patrulea din oras si a doua unitate de tip drive-thru din Oradea. Odata cu aceasta deschidere, grupul opereaza, incepand cu 15 octombrie, 177 de restaurante: 113 KFC in Romania, 4 in Republica Moldova si 18 in Italia, 22 Pizza Hut, 18 Taco Bell in Romania si unul in Republica Moldova, plus un restaurant Cioccolatitaliani in Italia. (Sursa: [https://www.bvb.ro/infocont/infocont26/SFG_20261014181257_Raport-Curent-SFG-44-2026-RO.pdf BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) ==&lt;br /&gt;
Actiunile Rompetrol Rafinare au avansat cu 80% in ultima luna, pe un rulaj de 8.5 mil. RON, dupa corectiile de la finalul lui august si din septembrie, ajungand la o crestere de peste cinci ori de la inceputul anului si la o capitalizare de peste 10 mld. RON. Revenirea vine dupa ce compania a raportat pentru primul semestru o cifra de afaceri bruta consolidata de 3.5 mld. USD, in crestere cu 25% YoY, si un avans de 65% al EBITDA. Rezultatul net a trecut pe profit, la 40.4 mil. USD, fata de o pierdere de 53 mil. USD in perioada similara din 2025, pe fondul cotatiilor internationale si al cererii de carburanti, desi plafonarea temporara a marjei comerciale a afectat rezultatele. Rafinaria Petromidia a procesat 2.6 milioane de tone de titei, cu 7% mai putin decat in prima jumatate a anului trecut, din cauza reviziei programate din martie. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-actiunile-rompetrol-rafinare-aproape-s-au-dublat-intr-o-luna-si-au-crescut-de-peste-cinci-ori-in-2026-capitalizarea-depaseste-acum-10-mld-lei-23260204 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== META PLATFORMS INC (Facebook) (US.META) ==&lt;br /&gt;
Jio Platforms, cel mai mare operator de telecomunicatii din India, in care Meta Platforms detine, printr-un afiliat, aproape 10%, va atrage pana la 302 mld. INR (3.2 mld. USD) printr-o oferta publica initiala derulata in perioada 21-23 octombrie. Compania va vinde 270 milioane de actiuni, iar oferta va fi cea mai mare din istoria Indiei in moneda locala, dar a doua in dolari, dupa listarea Hyundai din 2024, de 3.3 mld. USD. La capatul superior al intervalului de pret, Jio ar fi evaluata la circa 108 mld. USD, sub asteptari si sub capitalizarea Bharti Airtel (117.5 mld. USD), al doilea jucator de pe piata. Reliance Industries, controlata de Mukesh Ambani, detine peste 66% din Jio, iar Google circa 7.7%, nici Meta, nici Google nevanzandu-si participatiile in cadrul ofertei. Jio planuieste si servicii de comunicatii prin satelit, cu o retea de circa 1,600 de sateliti pe orbita joasa, in contextul disputei dintre Mukesh Ambani si Elon Musk privind intrarea Starlink in India. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/15/jio-ipo-meta-google-ambani-musk.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (ADR) (US.TSM) ==&lt;br /&gt;
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a raportat al saselea trimestru consecutiv de profit record, castigul net urcand cu aproape 69%, iar veniturile cu 51%, pe fondul unei cereri foarte puternice pentru cipurile destinate inteligentei artificiale. Pentru trimestrul curent, producatorul taiwanez de cipuri estimeaza vanzari de pana la 54.3 mld. USD, peste asteptarile analistilor. Rezultatele si prognoza peste asteptari nu au reusit insa sa imbunatateasca sentimentul fata de actiunile din sectorul semiconductorilor, unde corectia s-a accentuat. (Sursa: [https://finance.yahoo.com/markets/stocks/article/tsmc-posts-record-profit-amid-extremely-robust-demand-for-ai-chips-104536579.html Yahoo Finance])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Delta Air Lines Inc (US.DAL) ==&lt;br /&gt;
Delta Air Lines, cea mai profitabila companie aeriana din SUA, isi revizuieste cabina de clasa business Delta One, introducand de la inceputul anului viitor noi suite, cu ecrane mai mari si scaune transformabile in pat mai confortabile si mai usoare, pe primele aeronave Airbus A350-1000. Compania isi extinde de la 40 la 70 de autoturisme flota de Porsche folosita pentru transferul clientilor de top direct la avion, pe fondul cererii in crestere pentru acest serviciu VIP optional. Delta a prezentat si noi meniuri si bauturi, vesela noua si alte elemente, care vor aparea pe zborurile din Los Angeles de la finalul acestei luni si ulterior pe alte rute. Conducerea analizeaza ajustari si pe alte aeronave, inclusiv avioanele Airbus mai mici si Boeing 787 Dreamliner comandate, care vor fi livrate in urmatorul deceniu, in timp ce cabinele economy si premium economy raman neschimbate. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/14/delta-one-revamp.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== The PNC Financial Services Group, Inc. (US.PNC) ==&lt;br /&gt;
PNC Financial Services Group a raportat pentru trimestrul al treilea venituri de 6.56 mld. USD, usor sub estimarea medie a analistilor chestionati de Bloomberg (6.58 mld. USD), in timp ce cheltuielile neaferente dobanzilor, de 3.75 mld. USD, au fost sub asteptari (3.77 mld. USD). Venitul net din dobanzi a crescut cu 2.4% fata de trimestrul anterior, la 4.21 mld. USD, sub consensul de 4.23 mld. USD, avansul creditelor comerciale, sustinut si de achizitia FirstBank Holding din ianuarie, fiind contrabalansat de costurile de finantare mai mari. Portofoliul mediu de titluri de investitii a urcat cu 3% fata de trimestrul precedent, la 151.4 mld. USD, dupa achizitii de titluri garantate cu ipoteci rezidentiale, in conditiile in care in trimestrul al doilea banca vanduse in pierdere o parte din titluri, cu o cheltuiala unica de 139 mil. USD. Rivalii mai mari JPMorgan Chase si Bank of America estimeaza pentru 2027 cresteri ale venitului net din dobanzi de 10% (excluzand activitatea de tranzactionare), respectiv 8%. (Sursa: [https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/pnc-third-quarter-lending-revenue-104327832.html Yahoo Finance])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Bank of New York Mellon Corporation (US.BNY) ==&lt;br /&gt;
Bank of New York Mellon (BNY) a raportat pentru trimestrul al treilea un profit ajustat pe actiune de 2.37 USD, peste consensul analistilor (2.26 USD), si venituri de 5.68 mld. USD, in crestere cu 12% YoY si peste estimarile de 5.55 mld. USD. Avansul a fost generalizat, veniturile din comisioane urcand cu 12%, la 4.08 mld. USD, iar venitul net din dobanzi cu 15%, la 1.42 mld. USD, in timp ce cheltuielile au crescut cu 8%, la 3.49 mld. USD. Activele aflate in custodie si administrare au avansat cu 10% YoY, la 63.4 trilioane USD, iar compania a returnat actionarilor 1.4 mld. USD in trimestru, prin dividende si rascumparari de actiuni. Cu toate acestea, actiunile au scazut cu 1.58% in pre-market, pe fondul ingrijorarilor legate de marje. (Sursa: [https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/bny-beats-q3-estimates-shares-112731659.html Yahoo Finance])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categorie:SMTL]][[Categorie:SFG]][[Categorie:RRC]][[Categorie:US.META]][[Categorie:US.TSM]][[Categorie:US.DAL]][[Categorie:US.PNC]][[Categorie:US.BNY]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]&lt;br /&gt;
{{DEFAULTSORT:-2026-10-16}}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Categorie:US.BNY&amp;diff=533409&amp;oldid=0</id>
		<title>Categorie:US.BNY</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Categorie:US.BNY&amp;diff=533409&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-17T06:00:11Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Creat o pagină goală&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=ASF,_prioritate_pe_o_piata_de_capital_mai_lichida_-_15_octombrie_2026&amp;diff=533407&amp;oldid=0</id>
		<title>ASF, prioritate pe o piata de capital mai lichida - 15 octombrie 2026</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=ASF,_prioritate_pe_o_piata_de_capital_mai_lichida_-_15_octombrie_2026&amp;diff=533407&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-16T06:00:11Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Pagină nouă: Presedintele ASF, domnul Alexandru Petrescu, a afirmat ca dezvoltarea unei piete de capital mai profunde, mai lichide si mai accesibile este o prioritate institutionala a autoritatii, cu ocazia lansarii editiei 2026 a BVB Arena, programul prin care Bursa de Valori Bucuresti promoveaza antreprenoriatul romanesc. Potrivit acestuia, Romania ar trebui sa isi propuna ca tot mai multe companii autohtone de succes sa capete anvergura europeana, iar piata de capital poate juca un rol...&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;Presedintele ASF, domnul Alexandru Petrescu, a afirmat ca dezvoltarea unei piete de capital mai profunde, mai lichide si mai accesibile este o prioritate institutionala a autoritatii, cu ocazia lansarii editiei 2026 a BVB Arena, programul prin care Bursa de Valori Bucuresti promoveaza antreprenoriatul romanesc. Potrivit acestuia, Romania ar trebui sa isi propuna ca tot mai multe companii autohtone de succes sa capete anvergura europeana, iar piata de capital poate juca un rol decisiv prin accesul la finantare, contactul cu investitorii si adoptarea unor standarde solide de guvernanta. Domnul Petrescu a subliniat nevoia unui ecosistem financiar care sa sustina initiativa antreprenoriala si sa directioneze capital catre investitii productive. Oficialul estimeaza ca, intr-un deceniu, o parte dintre companiile aduse in atentia publicului prin BVB Arena ar putea deveni nume de referinta ale economiei europene. (Sursa: [https://www.zf.ro/opinii/alexandru-petrescu-presedinte-asf-pentru-autoritatea-de-supraveghere-financiara-dezvoltarea-unei-piete-de-capital-mai-profunde-mai-lichide-si-mai-accesibile-reprezinta-o-prioritate-institutionala-23260001 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Americanii, din nou cei mai activi investitori straini in M&amp;amp;A ==&lt;br /&gt;
Pe piata romaneasca de fuziuni si achizitii s-au incheiat 212 tranzactii in primele noua luni din 2026, cu o valoare cumulata de 7.1 mld. USD, in scadere cu 1% ca numar, dar in crestere cu 33% ca valoare, potrivit datelor EY. Investitorii americani au revenit pe primul loc intre cumparatorii straini, cu 16 tranzactii, urmati de cei francezi si austrieci (cate 11), britanici (7) si polonezi (6), dupa ce in 2025 britanicii ii depasisera pe americani, lideri in fiecare dintre cei cinci ani anteriori. Achizitiile realizate de investitori straini au crescut cu 13%, la 124 de tranzactii, in timp ce cele ale cumparatorilor romani au scazut cu 10%, la 78. Potrivit EY, numarul achizitiilor straine l-a depasit pe cel al tranzactiilor in care companii cu capital strain au fost vanzatori (70), consolidand pozitia Romaniei de beneficiar net de investitii straine. (Sursa: [https://www.zf.ro/tranzactii/surpriza-americanii-au-redevenit-cei-mai-activi-investitori-straini-de-pe-piata-romaneasca-de-m-a-in-2026-23259416 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Exporturile Chinei accelereaza, preturile de productie urca ==&lt;br /&gt;
Exporturile Chinei au crescut cu 36.3% YoY in septembrie, cel mai rapid ritm din februarie, iar importurile cu 31%, ambele peste asteptarile pietei (25.5%, respectiv 24.5%), excedentul comercial lunar atingand un nivel record de 133.5 mld. USD. Evolutia a fost sustinuta de cererea pentru componente destinate centrelor de date pentru AI si de detensionarea relatiilor comerciale cu SUA, catre care exporturile au urcat cu 39.6%, dupa ce luna trecuta cele doua tari au anuntat reducerea tarifelor pentru bunuri de cate 30 mld. USD si prelungirea armistitiului comercial pana in ianuarie. In acelasi timp, indicele preturilor de productie a crescut cu 5% YoY, cel mai rapid ritm din iunie 2022 si peste estimarile de 4.5%, pe fondul scumpirii combustibililor si a carbunelui. Inflatia preturilor de consum a urcat la 0.9%, de la 0.8% in august, dar sub asteptarile de 1%, semn ca cererea interna ramane slaba. Datele vin dupa o crestere economica de 4.3% in trimestrul doi, cel mai slab ritm din ultimii peste trei ani, in timp ce Consiliul de Stat a semnalat noi masuri de sprijin pentru economie. (Surse: [https://www.cnbc.com/2026/10/14/chinas-exports-likely-grew-by-double-digits-in-september.html CNBC];[https://www.cnbc.com/2026/10/14/producer-prices-in-china-rise-fastest-since-june-2022-on-fuel-costs.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Inflatia din SUA, la 3.7%, peste asteptari ==&lt;br /&gt;
Rata anuala a inflatiei in SUA a fost de 3.7% in septembrie, peste estimarile economistilor (3.6%), dupa un avans lunar de 0.6% al preturilor de consum (serie ajustata sezonier), potrivit Biroului de Statistica a Muncii. Inflatia de baza, care exclude alimentele si energia, a fost de 2.6% YoY (+0.3% fata de luna anterioara), de asemenea peste asteptari (2.5%, respectiv 0.2%). Principalul factor a fost energia, al carei indice a urcat cu 5.2% pe fondul razboiului dintre SUA si Iran, declansat la finalul lui februarie, benzina scumpindu-se cu 9.1% si generand circa jumatate din cresterea indicelui general. Preturile alimentelor au stagnat lunar (+2.5% YoY), in timp ce costurile locuintei au crescut cu 0.4%, iar cele ale autoturismelor si camionetelor second-hand cu 0.7%. Inflatia se mentine astfel mult peste tinta Rezervei Federale. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/14/cpi-inflation-report-september-2026.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== MedLife S.A. (M) ==&lt;br /&gt;
MedLife si-a convocat actionarii pe 16 noiembrie pentru a vota autorizarea consiliului de administratie sa majoreze capitalul social cu pana la 20% in urmatoarele 18 luni, prin emiterea a cel mult 106.2 milioane de actiuni noi, in schimbul unor aporturi in numerar, potrivit unui raport transmis BVB. Fondurile ar urma sa finanteze dezvoltarea continua a grupului, iar pretul de emisiune, dreptul de preferinta al actionarilor existenti si alegerea intre un plasament privat si o oferta publica ar urma sa fie stabilite de consiliu, in functie de conditiile de piata. La pretul de inchidere de marti, de 11.04 RON pe actiune, numarul maxim de actiuni noi ar corespunde unei sume de circa 1.17 mld. RON (219 mil. EUR). In primul semestru, compania si-a majorat veniturile cu 10.5%, la 1.74 mld. RON (325 mil. EUR), dar a raportat o pierdere de 35 mil. RON, fata de 11 mil. RON cu un an inainte, in principal din cauza diferentelor de curs aferente creditelor in euro. Familia Marcu detine impreuna circa 36% din actiuni, iar fondul de pensii NN, 13%. (Sursa: [https://www.zf.ro/zf-24/medlife-le-cere-actionarilor-sa-autorizeze-consiliul-de-administratie-sa-majoreze-capitalul-cu-pana-la-20-prin-emiterea-a-cel-mult-106-milioane-de-actiuni-noi-pentru-finantarea-dezvoltarii-grupului-23259736 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== JT GRUP OIL (JTG) ==&lt;br /&gt;
J.T. Grup Oil, distribuitor de carburanti listat pe piata AeRO, a anuntat ca afiliata J.T. Terminal Constanta a semnat cu Vitaro Energy, companie din grupul Vitol, un contract de circa 7 mil. USD (fara TVA), pe doi ani, pentru operarea si depozitarea de produse petroliere in Portul Constanta. Compania prezinta acordul drept un pas in dezvoltarea terminalului si in cresterea veniturilor recurente ale grupului, Vitaro distribuind bitum si motorina in Romania si in Europa Centrala si de Est, in principal catre clienti din constructii. Terminalul este cea mai importanta investitie recenta a JTG: lucrarile de constructie si probele tehnologice au fost finalizate, iar inaintea inceperii operatiunilor comerciale mai sunt necesare receptia lucrarilor si obtinerea autorizatiilor de functionare. In primul semestru, compania a avut o cifra de afaceri de 120 mil. RON (22 mil. EUR), in crestere cu 18%, si o pierdere neta de aproape 14,000 RON, pe fondul cheltuielilor financiare mai mari si al impozitului minim pe cifra de afaceri. Actiunile au urcat cu 0.5% in sedinta de miercuri, inaintea publicarii raportului, la 4.15 RON, avand o scadere de 8.2% de la inceputul anului. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/j-t-grup-oil-listata-aero-semnat-afiliata-jt-terminal-constanta-contract-circa-7-mil-dolari-vitaro-energy-companie-grupul-vitol-depozitarea-produse-petroliere-portul-constanta-23260135 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== OMV PETROM S.A. (SNP) ==&lt;br /&gt;
BT Capital Partners, parte din grupul Banca Transilvania, a stabilit pentru OMV Petrom un pret tinta de 1.464 RON pe actiune, cu 18.1% peste cotatia de 1.24 RON, si mentine recomandarea outperform, potrivit unui raport semnat de domnul Nicolae Vasile si publicat pe 14 octombrie, opinia apartinand exclusiv BT Capital Partners si nereprezentand pozitia TradeVille. Actiunile au adus un randament de 41% de la actualizarea precedenta, din octombrie 2025, depasind vechiul pret tinta de 1.0965 RON, insa estimarile au fost majorate mai mult decat cotatia, pe fondul unor preturi mai ridicate la materii prime si al avansului proiectului Neptun Deep, care compenseaza o povara fiscala mai mare. Primele gaze de la Neptun Deep sunt asteptate in prima jumatate a lui 2027, iar analistul estimeaza ca proiectul va duce productia grupului de la 36.9 milioane bep in 2026 la 60.8 milioane bep in 2028, cu un cost unitar de operare in scadere de la circa 18 USD/bep la 8 USD/bep. Principalul risc identificat tine de reglementare, schema pentru gazele populatiei, cu un pret de 110 RON/MWh pentru producatori, urmand sa expire pe 31 martie 2027. Raportul estimeaza un dividend de 0.0989 RON pe actiune in 2027, in crestere la 0.1369 RON in 2031, adica un randament de 8%, respectiv 11%, la pretul actual. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/analistii-bt-capital-partners-parte-din-cel-mai-mare-grup-financiar-din-romania-vad-un-potential-de-crestere-de-18-pentru-actiunile-petrom-sustinut-de-neptun-deep-si-de-dividende-23260142 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) ==&lt;br /&gt;
Grupul polonez Maspex, actionarul majoritar al Purcari, a depasit pe 13 octombrie pragul de 75% din drepturile de vot ale producatorului de vinuri, potrivit unui raport publicat miercuri seara. Maspex Romania detine acum 30,991,956 de actiuni, fata de 72.8% din drepturile de vot in notificarea anterioara, nivel atins dupa oferta de preluare din vara lui 2025, derulata la 21 RON pe actiune. De atunci, grupul a mai cumparat circa 918,000 de actiuni, echivalentul a 2.2% din capital. Al doilea actionar, Amboselt Universal Inc, detine 14.8%, astfel ca la bursa mai circula liber circa 10.2% din actiuni. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-polonezii-de-la-maspex-au-trecut-de-pragul-de-75-din-actiunile-producatorului-de-vinuri-purcari-dupa-ce-au-mai-cumparat-peste-900-000-de-actiuni-de-la-oferta-de-preluare-din-2025-23260193 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Apple Inc (US.AAPL) ==&lt;br /&gt;
Apple a lansat marti mai multe dispozitive pentru locuinta inteligenta, intre care hub-ul HomeView, boxa HomePod Mini 2 si Apple TV 4K, in centrul ecosistemului ramanand iPhone-ul, care controleaza asistentul bazat pe AI si dispozitivele casei, de la noile camere pentru interior si exterior la termostate, sonerie video si incuietori. Lansarea marcheaza o noua incercare a companiei pe acest segment, dupa esecul initial al HomePod, si reflecta strategia noului director general, John Ternus, de accelerare a lansarilor hardware in era AI. Potrivit unei analize Yahoo Finance, daca Tim Cook a dezvoltat puternic segmentul de servicii, Ternus pare sa mizeze atat pe servicii, cat si pe hardware, extinzand catre locuinta modelul de ecosistem inchis al Apple, bazat pe incredere si confidentialitate. Publicatia considera ca fiecare produs si integrare noua ar putea face mai dificila renuntarea clientilor la ecosistemul Apple. (Sursa: [https://finance.yahoo.com/technology/article/apples-new-hardware-strategy-capitalizes-on-trust--just-in-time-for-the-ai-era-100000756.html Yahoo Finance])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ASML Holding N.V. (NL.ASML) ==&lt;br /&gt;
ASML si-a majorat prognoza de vanzari pentru 2026 la 44-45 mld. EUR, de la 43-45 mld. EUR anterior, cu o marja bruta de circa 56%, dupa vanzari record in trimestrul trei, de 11.66 mld. EUR (9.33 mld. EUR in trimestrul anterior), si un profit net de 4.96 mld. EUR (2.92 mld. EUR). Actiunile au urcat cu peste 2% la bursa din Amsterdam. Directorul general, Christophe Fouquet, a declarat ca unii clienti au manifestat interes pentru comenzi aferente anilor 2029 si 2030, iar planurile actuale de productie pentru 2027-2028 nu vor acoperi integral cererea, astfel ca grupul analizeaza o extindere a capacitatii pentru 2028 peste cresterea de 30% anuntata anterior. Pentru trimestrul patru, compania estimeaza vanzari de 14.2-15.2 mld. EUR, cu o marja bruta de circa 57%. Directorul financiar, Roger Dassen, s-a opus unei propuneri legislative din SUA care ar interzice vanzarea si service-ul echipamentelor de litografie DUV (cu ultraviolete profunde) in China, piata care a generat circa 70% din unitatile vandute de acest tip in ultimii ani. (Sursa: [https://ng.investing.com/news/earnings/asml-raises-capacity-plans-as-ai-demand-drives-record-q3-sales-2735076 Investing.com])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Bank of America Corporation (US.BAC) ==&lt;br /&gt;
Bank of America a raportat pentru trimestrul trei venituri totale de aproape 30 mld. USD, sub consensul analistilor, rezultatele fiind afectate si de o cheltuiala nedeductibila fiscal de 1.2 mld. USD, aferenta amenzilor pentru incalcari ale reglementarilor privind spalarea banilor si sanctiunile, care a redus profitul cu 0.17 USD pe actiune. Veniturile din tranzactionarea obligatiunilor au scazut cu 17%, la 2.55 mld. USD, iar cele din tranzactionarea actiunilor cu 10%, la 2.51 mld. USD, ambele sub estimari, in contrast cu Goldman Sachs si JPMorgan Chase, care au raportat rezultate puternice pe actiuni. Provizioanele pentru credite cu risc, de 1.27 mld. USD, au fost sub asteptarile de 1.5 mld. USD, iar soldul creditelor a urcat cu 6.3% YoY, la 1.23 trilioane USD. Cheltuielile neaferente dobanzilor au crescut cu aproape 14%, la 19.7 mld. USD, inclusiv amenda. Actiunile au scazut cu 5.5% in tranzactiile de miercuri dimineata de la New York, dupa un declin de 1.9% de la inceputul anului. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-14/bofa-results-marred-by-1-2-billion-penalty-weaker-trading?srnd=homepage-europe Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Morgan Stanley  (US.MS) ==&lt;br /&gt;
Morgan Stanley a raportat pentru trimestrul trei un profit de 4.91 mld. USD (3.03 USD pe actiune), peste estimarile de 2.91 USD pe actiune si fata de 4.61 mld. USD cu un an inainte, iar veniturile nete au urcat la 20.34 mld. USD, de la 18.22 mld. USD (estimari: 19.95 mld. USD). Veniturile din tranzactionarea actiunilor au crescut cu aproape 41%, la 5.8 mld. USD, pe fondul volatilitatii generate de decizia privind dobanzile si de razboiul dintre SUA si Iran, in timp ce cele din tranzactionarea titlurilor cu venit fix au scazut cu 7.3%, la 2.01 mld. USD. Veniturile din activitatea de banca de investitii au avansat cu 2%, la 2.16 mld. USD, desi valoarea tranzactiilor globale a scazut cu 41% fata de trimestrul anterior, banca asigurandu-si si roluri de intermediere in listarile asteptate ale Anthropic si OpenAI. Divizia de administrare a averilor a raportat venituri nete de 9.07 mld. USD (+10.1% YoY), usor sub prognoze, si active noi nete record de 232 mld. USD. Actiunile au inregistrat o crestere de circa 5.1% de la inceputul anului, sub evolutia pietei, si s-au tranzactionat usor pe minus inainte de deschiderea pietei. (Sursa: [https://www.reuters.com/business/finance/morgan-stanley-profit-rises-equity-trading-strength-2026-10-14/ Reuters])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== BLACKROCK FDG INC (US.BLK) ==&lt;br /&gt;
BlackRock a atras intrari nete de 205 mld. USD in trimestrul trei, din care 135 mld. USD in ETF-uri si 66 mld. USD in fonduri administrate activ, iar activele administrate au atins un record de 15.5 trilioane USD. Veniturile au crescut cu 19% YoY, iar profitul ajustat pe actiune a urcat cu 38%, la 15.93 USD, peste estimarile de 14.15 USD. Cresterea organica anualizata a comisioanelor de baza a fost de 11%, al noualea trimestru consecutiv peste tinta de 5%, in timp ce compania a strans 25 mld. USD pe segmentul creditului privat in primul an complet dupa preluarea HPS Investment Partners, pentru 12 mld. USD. Activele alternative au ajuns la 800 mld. USD, peste jumatate fiind credit privat si infrastructura. Actiunile au urcat cu peste 4% in pre-market, dupa o scadere de 0.4% de la inceputul anului, sub avansul de 14% al S&amp;amp;P 500. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-14/blackrock-revenue-jumps-after-it-adds-205-billion-in-new-money Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categorie:M]][[Categorie:JTG]][[Categorie:SNP]][[Categorie:WINE]][[Categorie:US.AAPL]][[Categorie:NL.ASML]][[Categorie:US.BAC]][[Categorie:US.MS]][[Categorie:US.BLK]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]&lt;br /&gt;
{{DEFAULTSORT:-2026-10-15}}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Inflatia_urca_la_6.6%25_in_septembrie_-_14_octombrie_2026&amp;diff=533405&amp;oldid=0</id>
		<title>Inflatia urca la 6.6% in septembrie - 14 octombrie 2026</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Inflatia_urca_la_6.6%25_in_septembrie_-_14_octombrie_2026&amp;diff=533405&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-15T06:00:11Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Pagină nouă: Rata anuala a inflatiei in Romania a urcat la 6.6% in luna septembrie, de la 6.2% in august, potrivit INS, preturile de consum avansand cu 0.77% fata de luna anterioara. Serviciile s-au scumpit cu 11.12% fata de septembrie 2025, marfurile nealimentare cu 7.06%, iar cele alimentare cu 3%. Cele mai mari cresteri s-au inregistrat la chirii (+39.46%), motorina (+37.61%) si benzina (+28.42%), evolutia preturilor reflectand si incetarea plafonarii pentru energia electrica si gazele...&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;Rata anuala a inflatiei in Romania a urcat la 6.6% in luna septembrie, de la 6.2% in august, potrivit INS, preturile de consum avansand cu 0.77% fata de luna anterioara. Serviciile s-au scumpit cu 11.12% fata de septembrie 2025, marfurile nealimentare cu 7.06%, iar cele alimentare cu 3%. Cele mai mari cresteri s-au inregistrat la chirii (+39.46%), motorina (+37.61%) si benzina (+28.42%), evolutia preturilor reflectand si incetarea plafonarii pentru energia electrica si gazele naturale. Rata medie a inflatiei din ultimele 12 luni a fost de 9.2%, in timp ce inflatia de la inceputul anului a ajuns la 5.4%. (Sursa: [https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/ipc09r26_0.pdf INS])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Castigul salarial real, in scadere ==&lt;br /&gt;
Castigul salarial mediu net a scazut in luna august cu 2.3% fata de iulie, la 5,688 RON, in timp ce castigul salarial mediu brut s-a redus cu 2.2%, la 9,497 RON, potrivit INS. Scaderea a fost determinata in majoritatea activitatilor de acordarea, in lunile anterioare, a primelor ocazionale si a sumelor din profitul net. Fata de august 2025, salariul mediu net a crescut cu 5.6%, insa, ajustat cu evolutia preturilor, castigul salarial real a scazut cu 0.5% de la an la an si cu 2.5% fata de luna anterioara. Cele mai mari salarii nete s-au inregistrat in programare si consultanta IT (13,010 RON) si in extractia petrolului si gazelor naturale (11,760 RON), iar cele mai mici in alte activitati de servicii (2,985 RON). (Sursa: [https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/cs08r26.pdf INS])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Fondul Monetar International anticipeaza contractia economiei ==&lt;br /&gt;
Fondul Monetar International estimeaza ca economia Romaniei se va contracta cu 0.5% in 2026, revizuind puternic in jos prognoza din aprilie, care indica o crestere de 0.7%, potrivit editiei din octombrie a raportului World Economic Outlook. Institutia a majorat estimarea pentru inflatia medie anuala la 8.2%, de la 7.8%, si anticipeaza o urcare a ratei somajului la 6.5%, de la 6.1% anul trecut, in timp ce deficitul de cont curent ar urma sa coboare la 7%, de la 7.9% in 2025. Pentru 2027, Fondul prognozeaza o revenire a cresterii economice la 2.2% si o inflatie medie de 4.1%. Prin comparatie, Polonia ar urma sa inregistreze in 2026 o crestere de 3.4%, iar Ungaria de 1.9%, in timp ce la nivelul intregii Europe avansul este estimat la 1.4%. (Sursa: [https://www.zf.ro/zf-24/fmi-estimeaza-ca-economia-romaniei-va-scadea-cu-0-5-in-2026-fata-de-cresterea-de-0-7-prognozata-in-aprilie-inflatia-medie-anuala-ar-urma-sa-fie-8-2-23258701 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Randamentele titlurilor americane scad ==&lt;br /&gt;
Randamentele obligatiunilor de stat americane au scazut marti, pe fondul declinului preturilor la energie, randamentul titlurilor pe 10 ani coborand cu peste 5 puncte de baza, la 5.19%, iar cel al obligatiunilor pe 2 ani cu peste 2 puncte de baza, la 4.77%. Miscarea a urmat unei corectii a petrolului, cotatia WTI pentru livrare in noiembrie scazand cu 1.49%, la 92.34 USD pe baril, pe fondul perspectivei ca mai multa motorina ruseasca sa ajunga pe pietele globale dupa asa-numitul armistitiu energetic dintre Rusia si Ucraina, intermediat de SUA. Investitorii asteapta datele privind inflatia din septembrie, care vor fi publicate miercuri, consensul indicand o accelerare a ratei anuale la 3.7%, de la 3.4% in august. Joi vor urma indicele preturilor de productie si vanzarile cu amanuntul din septembrie. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/13/us-treasurys-bonds-yields.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Agroland Business System S.A. (AG) ==&lt;br /&gt;
Agroland investeste 20 mil. EUR in divizia de food, care, raportat la comparabilele europene, ar putea valora singura circa 50 mil. EUR, a declarat domnul Horia Cardos, fondatorul si directorul general al companiei, la conferinta ZF Piata de Capital. Prin comparatie, bursa evalueaza intregul grup la circa 125 mil. RON (23 mil. EUR), dupa o scadere a actiunilor cu 6.9% de la inceputul anului, evolutie pusa de domnul Cardos pe seama anilor slabi din agricultura si a scaderii consumului. Fondatorul, care detine 64.4% din companie, a precizat ca familia sa nu intentioneaza sa vanda actiuni, ci continua sa acumuleze. In primul semestru, cifra de afaceri a crescut cu 13%, la 260 mil. RON (49 mil. EUR), iar profitul net a scazut cu 5%, la 11 mil. RON (2.1 mil. EUR). Compania va trece de pe AeRO pe noua piata de crestere a BVB si tinteste piata principala in 2028. (Sursa: [https://www.zfcorporate.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-factorii-crestere-companiile-unora-dintre-cei-cunoscuti-antreprenori-bursa-valori-achizitiile-electroalfa-arobs-investitiile-capacitati-agroland-chiriile-novere-star-invest-iar-tts-mizeaza-23258324 ZF Corporate])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Novere Capital S.A. (NC) ==&lt;br /&gt;
Novere Capital, transferata de pe AeRO pe piata principala a BVB la 31 august, isi propune sa ajunga la active de 100 mil. EUR pana in 2028, a declarat domnul Dan Petrisor, directorul general al companiei, la conferinta ZF Piata de Capital. Strategia vizeaza detinerea de cladiri care genereaza chirii, distribuite ulterior investitorilor sub forma de dividende. Ponderea activelor cu venituri recurente ar urma sa creasca de la circa jumatate la 85-90%. In primul semestru, profitul net al companiei a scazut cu 39%, la 3 mil. RON (0.5 mil. EUR), iar activele totale erau de 136 mil. RON (25 mil. EUR). (Sursa: [https://www.zfcorporate.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-factorii-crestere-companiile-unora-dintre-cei-cunoscuti-antreprenori-bursa-valori-achizitiile-electroalfa-arobs-investitiile-capacitati-agroland-chiriile-novere-star-invest-iar-tts-mizeaza-23258324 ZF Corporate])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Star Invest Imobiliare (REIT) ==&lt;br /&gt;
Star Invest mizeaza pe veniturile din chirii, dupa ce a vandut in primul semestru activele detinute anterior si a achizitionat o cladire de birouri in Bucuresti, in urma unei majorari de capital de circa 9.1 mil. EUR. Domnul Adrian Tanase, directorul financiar al companiei, a declarat la conferinta ZF Piata de Capital ca in Romania exista 3 milioane de detinatori de depozite bancare si 1 milion de persoane care incaseaza chirii, referindu-se la romanii care inchiriaza deja apartamente. Acesta a cerut adoptarea legii societatilor de investitii imobiliare, care ar elimina dubla impozitare a profitului si a dividendului. (Sursa: [https://www.zfcorporate.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-factorii-crestere-companiile-unora-dintre-cei-cunoscuti-antreprenori-bursa-valori-achizitiile-electroalfa-arobs-investitiile-capacitati-agroland-chiriile-novere-star-invest-iar-tts-mizeaza-23258324 ZF Corporate])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== JPMorgan Chase &amp;amp; Co (US.JPM) ==&lt;br /&gt;
JPMorgan Chase a raportat pentru trimestrul al treilea un profit de 5.57 USD pe actiune, sub estimarile analistilor (5.85 USD), primul rezultat sub asteptari din ultimul trimestru al lui 2023 incoace, pe fondul volatilitatii pietelor care a temperat tranzactiile si activitatea pe piata obligatiunilor. Comisioanele din activitatea de banca de investitii au crescut cu 14% YoY, dar au scazut cu 8% fata de trimestrul anterior, pe fondul pierderii de avant a pietei IPO, iar veniturile diviziei de piete au urcat cu 15%, sustinute de un salt de 49% la actiuni, in timp ce tranzactionarea cu venit fix a scazut cu 4%. Veniturile nete din dobanzi, excluzand pietele, au crescut cu 6%, la 24.7 mld. USD, iar banca estimeaza pentru 2027 un nivel preliminar de circa 107 mld. USD. Evolutia creditarii este urmarita atent dupa ce Rezerva Federala a majorat dobanda in septembrie, pentru prima data din 2023. Actiunile si-au revenit dupa o scadere de aproape 3% imediat dupa raportare, urcand cu 0.8% in pre-market. (Sursa: [https://www.reuters.com/business/finance/jpmorgans-profit-rises-investment-banking-trading-strength-2026-10-13/ Reuters])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Johnson &amp;amp; Johnson (US.JNJ) ==&lt;br /&gt;
Johnson &amp;amp; Johnson a raportat pentru trimestrul al treilea venituri de 25.4 mld. USD si un profit ajustat de 2.59 USD pe actiune, peste estimarile analistilor (25.28 mld. USD, respectiv 2.54 USD), sustinute de vanzarile tratamentului pentru boli imune Tremfya, care au urcat cu 68%, la 2.4 mld. USD. In schimb, vanzarile diviziei de tehnologie medicala au crescut cu doar 2.5%, la 8.6 mld. USD, sub asteptari, conflictul din Orientul Mijlociu afectand vanzarile din regiune, unde bugetele sunt redirectionate catre aparare. Compania si-a majorat usor prognoza anuala de vanzari la circa 101.2 mld. USD, de la 101.1 mld. USD, si intentioneaza sa separe divizia de ortopedie DePuy Synthes la mijlocul lui 2027. Potrivit Bloomberg News, Apollo Global Management poarta discutii pentru preluarea diviziei, intr-o tranzactie care ar putea evalua unitatea la aproape 20 mld. USD. Actiunile au scazut cu 2% in pre-market, dupa un avans de 27% de la inceputul anului. (Sursa: [https://www.reuters.com/legal/litigation/jj-beats-earnings-estimates-middle-east-conflict-weighs-medical-device-sales-2026-10-13/ Reuters])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== The Goldman Sachs Group (US.GS) ==&lt;br /&gt;
Goldman Sachs a raportat pentru trimestrul al treilea un profit net de 5.29 mld. USD, in crestere cu 29% YoY, respectiv 17.01 USD pe actiune, mult peste estimarile analistilor (13.50 USD), iar veniturile nete au urcat cu 23%, la 18.7 mld. USD. Veniturile din tranzactionarea de actiuni si venit fix au totalizat 9.9 mld. USD, peste asteptari (8.8 mld. USD), dar sub recordul de 12 mld. USD din trimestrul anterior, sustinute de un salt de 96% al veniturilor din finantarea pe actiuni. Comisioanele din activitatea de banca de investitii au crescut cu 21%, la 3.22 mld. USD, consultanta pentru fuziuni si achizitii generand venituri record de 1.65 mld. USD. Rezultatele au inclus provizioane pentru pierderi din credite de 368 mil. USD, peste asteptari, precum si deprecieri legate de portofoliul Apple Card, aflat in proces de transfer catre JPMorgan Chase. Actiunile au urcat cu 3% in pre-market. (Sursa: [https://finance.yahoo.com/markets/stocks/article/goldman-sachs-profits-surge-29-as-trading-boom-holds-up-better-than-expected-112924603.html Yahoo Finance])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Wells Fargo &amp;amp; Co (US.WFC) ==&lt;br /&gt;
Wells Fargo a raportat pentru trimestrul al treilea venituri de 21.87 mld. USD, in crestere cu 1.7% YoY, dar sub estimarile analistilor (22.33 mld. USD), in timp ce profitul de 1.87 USD pe actiune a depasit usor asteptarile (1.86 USD). Veniturile nete din dobanzi au urcat cu 4.7%, la 12.52 mld. USD, sub consens (12.64 mld. USD), iar marja neta de dobanda s-a situat la 2.4%, in linie cu estimarile. Valoarea contabila tangibila pe actiune a fost de 44.46 USD, sub asteptarile de 46.68 USD, iar raportul dintre cheltuieli si venituri, de 63%, a depasit estimarea de 62%. Actiunile au scazut cu 1.3%, la 82.20 USD, imediat dupa publicarea rezultatelor. (Sursa: [https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/wells-fargo-nyse-wfc-misses-105604384.html Yahoo Finance])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Citigroup, Inc. (US.C) ==&lt;br /&gt;
Citigroup a raportat pentru trimestrul al treilea un profit de 5.25 mld. USD, sau 2.85 USD pe actiune, in crestere cu 40% YoY, sustinut de veniturile din activitatea de investitii, din serviciile pentru companii multinationale si din administrarea averilor, insa cu 10% sub nivelul din trimestrul anterior. Veniturile din investitii au urcat cu 9% YoY, la 1.35 mld. USD, dar au scazut cu 13% fata de trimestrul doi, pe fondul incetinirii emisiunilor de actiuni si obligatiuni, dupa ce randamentele titlurilor de stat americane au atins in septembrie maxime ale ultimelor decenii. Rentabilitatea capitalului propriu tangibil a fost de 11.5% in trimestru si de 12.6% de la inceputul anului, peste tinta de 11%, iar banca a returnat actionarilor 4.1 mld. USD prin rascumparari si dividende. Profitul din carduri de credit a scazut cu 8%, pe fondul costurilor mai mari cu recompensele si al provizioanelor. Actiunile au scazut cu circa 1.4% in pre-market, dupa un avans de 13% de la inceputul anului. (Sursa: [https://www.reuters.com/business/finance/citi-profit-jumps-40-with-higher-investment-banking-services-wealth-revenue-2026-10-13/ Reuters])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== UnitedHealth Group Inc (US.UNH) ==&lt;br /&gt;
UnitedHealth Group a raportat pentru trimestrul al treilea un profit ajustat de 4.69 USD pe actiune si venituri de 112.69 mld. USD, peste estimarile analistilor (4.14 USD, respectiv 111.40 mld. USD), si si-a majorat prognoza pentru 2026 la un profit ajustat de cel putin 20.50 USD pe actiune, de la 19.50-20 USD anterior. Rata cheltuielilor medicale, care raporteaza costurile medicale platite la primele incasate, a fost de 88.4%, sub nivelul de 89.9% estimat de analisti. Potrivit directorului financiar Wayne DeVeydt, costurile medicale raman totusi ridicate fata de nivelurile istorice, in special pentru serviciile spitalicesti si medicamentele de specialitate pentru cancer si boli rare. Planul de redresare al companiei, aflat la al treilea trimestru solid consecutiv, vizeaza stabilizarea marjelor prin reducerea numarului de membri, iesirea din contractele neprofitabile si investitii in inteligenta artificiala si in modelul de ingrijire bazat pe valoare. Actiunile au urcat cu circa 3% in pre-market. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/13/unitedhealth-group-unh-earnings-q3-2026.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Domino's Pizza Inc (US.DPZ) ==&lt;br /&gt;
Domino's Pizza a raportat pentru trimestrul al treilea un profit de 4.60 USD pe actiune si venituri in crestere cu 3.4%, la circa 1.19 mld. USD, peste estimarile analistilor (4.36 USD, respectiv 1.17 mld. USD). Vanzarile comparabile au crescut insa cu doar 0.3% in SUA si cu 0.2% pe pietele internationale, sub avansul de 0.8% asteptat de piata, dupa un trimestru doi in care cresterea din SUA fusese de 0.1%, cel mai lent ritm din ultimele cinci trimestre. Compania se confrunta cu o concurenta intensa pentru consumatorii atenti la buget, lanturile rivale raspunzand cu reduceri si meniuri la pret redus. Pentru a relansa cererea, Domino's mizeaza pe produse noi, promotii agresive si o platforma digitala reproiectata, sub conducerea lui Joe Jordan, care a preluat functia de director general la 1 octombrie. (Sursa: [https://www.barrons.com/articles/dominos-earnings-stock-price-38bc7642 Barron's])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categorie:AG]][[Categorie:NC]][[Categorie:REIT]][[Categorie:US.JPM]][[Categorie:US.JNJ]][[Categorie:US.GS]][[Categorie:US.WFC]][[Categorie:US.C]][[Categorie:US.UNH]][[Categorie:US.DPZ]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]&lt;br /&gt;
{{DEFAULTSORT:-2026-10-14}}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Investitiile_in_imobiliare_comerciale,_peste_tot_anul_2025_-_13_octombrie_2026&amp;diff=533403&amp;oldid=0</id>
		<title>Investitiile in imobiliare comerciale, peste tot anul 2025 - 13 octombrie 2026</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Investitiile_in_imobiliare_comerciale,_peste_tot_anul_2025_-_13_octombrie_2026&amp;diff=533403&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-14T06:00:13Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Pagină nouă: Investitiile in imobiliare comerciale din Romania au totalizat 679.9 mil. EUR in primele noua luni din 2026, cu 19% peste volumul din intregul an 2025, potrivit unei analize Fortim Trusted Advisors. Cresterea se sprijina insa in mare parte pe achizitia de catre AFI a unui portofoliu de sase parcuri de retail de la MAS, pentru aproape 300 mil. EUR, peste 40% din volumul total, fara de care investitiile ar fi fost de circa 380 mil. EUR, sub nivelul de anul trecut (aproximativ 5...&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;Investitiile in imobiliare comerciale din Romania au totalizat 679.9 mil. EUR in primele noua luni din 2026, cu 19% peste volumul din intregul an 2025, potrivit unei analize Fortim Trusted Advisors. Cresterea se sprijina insa in mare parte pe achizitia de catre AFI a unui portofoliu de sase parcuri de retail de la MAS, pentru aproape 300 mil. EUR, peste 40% din volumul total, fara de care investitiile ar fi fost de circa 380 mil. EUR, sub nivelul de anul trecut (aproximativ 570 mil. EUR). Retailul a dominat piata, cu 389.8 mil. EUR (57.3% din total), cel mai ridicat volum din ultimii sapte ani, urmat de birouri, cu 238 mil. EUR, si de segmentul industrial si logistic, cu 45.6 mil. EUR. Trimestrul al treilea a fost cel mai activ din an, cu tranzactii de circa 375 mil. EUR, peste volumul intregului prim semestru. Varful perioadei analizate a fost atins in 2022, cand tranzactiile au depasit 1.2 mld. EUR. (Sursa: [https://www.zf.ro/business-construct/investitiile-imobiliarele-comerciale-au-depasit-luni-tot-anul-2025-au-ajuns-680-mil-euro-peste-40-bani-vin-dintr-singura-tranzactie-portofoliul-parcuri-retail-cumparat-afi-mas-23257981 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Deficit comercial de 3.14 mld. EUR in august ==&lt;br /&gt;
Romania a inregistrat in luna august un deficit comercial (FOB/CIF) de 3.14 mld. EUR, in conditiile in care exporturile au insumat 7.55 mld. EUR, iar importurile 10.69 mld. EUR, potrivit INS. Fata de august 2025, exporturile au crescut cu 11.6%, iar importurile cu 13.7%. In primele opt luni din 2026, deficitul balantei comerciale a ajuns la 22.44 mld. EUR, cu 307.2 mil. EUR (+1.4%) peste cel din perioada similara a anului trecut, exporturile avansand cu 4%, iar importurile cu 3.4%. Masinile si echipamentele de transport au ramas principala grupa de produse, cu 45.5% din exporturi si 36.6% din importuri, in timp ce importurile de combustibili minerali au crescut cu 14.5%. (Sursa: [https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/ce08r26.pdf INS])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Inflatia din India, la maximul ultimelor 22 de luni ==&lt;br /&gt;
Rata anuala a inflatiei din India a urcat in septembrie la 5.54%, de la 4.82% in august, peste asteptarile economistilor (5.40%), atingand cel mai ridicat nivel din ultimele 22 de luni, dupa 11 luni consecutive de crestere. Preturile alimentelor au avansat cu 7.74%, de la 5.97% in luna anterioara, iar costurile transportului de marfa cu 14.73%, pe fondul perturbarilor de aprovizionare provocate de razboiul din Iran, India importand aproape 85% din necesarul de combustibil. Datele cresc presiunea asupra bancii centrale a Indiei, care a majorat dobanda la inceputul lunii pentru prima data din 2023 si a exclus noi reduceri pe termen scurt. Banca centrala estimeaza o inflatie de 5.2% pentru anul fiscal care se incheie in martie 2027, peste tinta de 4%, desi si-a majorat prognoza de crestere economica la 7.1%. HSBC anticipeaza o noua majorare de dobanda in decembrie. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/india-inflation-oil-energy-iran-war.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== UE plafoneaza importurile de hibride din China ==&lt;br /&gt;
Uniunea Europeana va plafona importurile de vehicule hibride din China la 350,000 de unitati anual, potrivit unui oficial european de rang inalt, dupa progresele inregistrate in negocierile comerciale de la inceputul lunii. Masura, care ar putea intra in vigoare la inceputul lui decembrie, vizeaza hibridele si hibridele plug-in pe urmatorii patru ani, plafonul urmand sa creasca anual cu 6%, si urmareste reducerea la jumatate a cotei de piata a Chinei in UE. La randul sau, China a acceptat sa reduca tarifele pentru bunuri europene de circa 4 mld. EUR, inclusiv piese auto, incaltaminte, inghetata si ulei de masline. Deficitul comercial al UE in relatia cu China a ajuns anul trecut la 360 mld. EUR. (Sursa: [https://www.wsj.com/economy/eu-to-cap-chinese-hybrid-vehicle-imports-at-350-000-units-annually-official-says-2198522f WSJ])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== INTERCAPITAL POLAND WIG30TR UCITS ETF (ICWIGETF) ==&lt;br /&gt;
InterCapital ETF a listat ieri pe Piata Reglementata a BVB cel de-al cincilea fond tranzactionat la bursa (ETF) al sau, InterCapital POLAND WIG30TR UCITS ETF, care replica indicele WIG30TR, varianta de randament total brut a indicelui ce reuneste 30 dintre cele mai mari si mai lichide companii listate la Bursa de Valori din Varsovia. Printre componente se numara PKO Bank Polski, cea mai mare pondere din indice, Bank Pekao, PZU, KGHM, Allegro, LPP si Zabka. Potrivit comunicatului, indicele WIG30 se tranzactiona la 6 octombrie la un raport P/E de aproximativ 13.4, fata de 16.2 pentru MSCI Europe si 23.8 pentru S&amp;amp;P 500, iar WIG30TR a avut un randament de 31.4% de la inceputul anului. Activele fondului se ridica la 12.3 mil. EUR (date la 18 septembrie), iar InterCapital ETF administreaza in total 207 mil. EUR, din care 16.4 mil. EUR detinute prin BVB. (Sursa: [https://bvb.ro/AboutUs/MediaCenter/PressItem/ETF-ul-care-umareste-indicele-principal-extins-al-pietei-de-capital-din-Polonia-incepe-tranzactionarea-la-Bursa-de-Valori-Bucuresti/6467 BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ONE UNITED PROPERTIES (ONE) ==&lt;br /&gt;
One United Properties a anuntat achizitia unui teren de 5,755 de metri patrati pe strada Barbu Vacarescu din Bucuresti, pentru 10 mil. EUR, unde va realiza o dezvoltare mixta cu o valoare bruta de dezvoltare estimata la 130 mil. EUR. Proiectul va combina ospitalitatea cu resedinte exclusiviste, alaturi de spatii comerciale si de birouri la etajele inferioare, intr-un turn cu 25 de etaje supraterane si o inaltime de peste 100 de metri, care va fi una dintre cele mai inalte cladiri din Romania. Suprafata desfasurata supraterana va fi de aproximativ 25,900 de metri patrati, iar amplasamentul se afla in apropierea proiectelor One Gallery, One Floreasca Club si One Verdi Park. Compania va organiza un concurs international de arhitectura, iar lansarea vanzarilor si inceperea constructiei sunt planificate pentru 2028, conceptul final si calendarul ramanand conditionate de finalizarea etapelor de proiectare si autorizare. (Sursa: [https://bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/ONE-Achizitia-unui-teren-pentru-o-noua-dezvoltare-mixta-in-Floreasca/40125 BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== OMV PETROM S.A. (SNP) ==&lt;br /&gt;
OMV Petrom a depasit ieri temporar Hidroelectrica in clasamentul celor mai valoroase companii listate la BVB, insa a incheiat sedinta pe locul al doilea, cu o capitalizare de 77.27 mld. RON, cu aproximativ 99.6 mil. RON sub cea a Hidroelectrica, de 77.37 mld. RON. La inchidere, actiunile OMV Petrom erau in crestere YTD cu 24.6%, in timp ce avansul marcat de titlurile Hidroelectrica s-a ridicat la 38.5%. Evolutia actiunilor OMV Petrom se datoreaza unui pret al petrolului Brent de 106 USD/baril, cu 63.1% peste ipoteza inclusa in bugetul companiei pentru 2026. Hidroelectrica si-a redus estimarea de productie pentru 2026 cu 18.1%, la 11.2 TWh, pe fondul secetei. Pentru 2026, OMV Petrom a bugetat investitii record de aproximativ 9 mld. RON, cu accent pe proiectul Neptun Deep, care ar urma sa livreze primele gaze in 2027. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/omv-petrom-redevine-luni-dupa-amiaza-cea-mai-valoroasa-companie-a-bursei-de-valori-cu-77-8-mld-lei-pe-fondul-scumpirii-petrolului-hidroelectrica-lider-din-februarie-trece-pe-locul-doi-23258169 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== SANTIERUL NAVAL 2 MAI SA MANGALIA (STNM) ==&lt;br /&gt;
Actiunile Santierului Naval 2 Mai au deschis sedinta de luni cu o crestere de 30%, dupa anuntul vanzarii activelor Damen Shipyards Mangalia catre Rheinmetall Real Estate Romania, pentru 138 mil. EUR, in piata existand ordine de cumparare pentru circa 11,000 de actiuni si niciun ordin de vanzare. Compania detine 51% din Damen Shipyards Mangalia, insa tranzactia vizeaza activele societatii aflate in faliment, iar sumele obtinute vor fi folosite cu prioritate pentru plata creditorilor, ale caror datorii depaseau la finalul lui 2024 valoarea contabila a activelor cu 656 mil. RON. Pentru companie, efectele ar putea veni si din alte surse: la 30 iunie avea de recuperat 9 mil. RON de la Damen, in principal din chirii restante, si detine concesiunea terenului de 80 de hectare pe care functiona santierul. Chiriile au reprezentat 97.9% din cifra de afaceri din primul semestru, care a scazut cu 53%, la 1.5 mil. RON. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/actiunile-santierului-naval-2-mai-deschid-luni-cu-plus-30-dupa-tranzactia-cu-rheinmetall-nimeni-nu-vinde-sunt-ordine-de-achizitie-de-11-000-de-actiuni-pentru-300-000-de-lei-23257982 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) ==&lt;br /&gt;
Nuclearelectrica a anuntat ca Unitatile 1 si 2 ale centralei de la Cernavoda sunt mentinute in stare de oprire sigura si vor ramane astfel pana cand nivelul Dunarii va permite reluarea functionarii in conditii de siguranta, avand in vedere prognozele hidrologice. Potrivit companiei, situatia nu prezinta niciun risc pentru securitatea nucleara si afecteaza exclusiv productia de energie electrica. Masurile adoptate de autoritatile romane contribuie la mentinerea sistemelor de racire de rezerva ale centralei, in special pentru protectia pompelor. Compania foloseste perioada de oprire pentru lucrari de mentenanta si a initiat consultari cu experti pentru identificarea unor solutii pe termen mediu si lung, urmand sa informeze piata la momentul reconectarii unitatilor la Sistemul Energetic National. (Sursa: [https://bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/SNN-Unitatile-1-si-2-sunt-mentinute-in-stare-oprita-sigura/0B5B1 BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Novere Capital S.A. (NC) ==&lt;br /&gt;
Novere Capital a anuntat numirea domnului Razvan Szilagyi in functia de director financiar, incepand cu 11 noiembrie 2026, acesta urmand sa preia responsabilitatile domnului Bogdan Gramanschi, care si-a inaintat demisia pe 9 octombrie, cu efect de la 10 noiembrie. Domnul Razvan Szilagyi are peste 20 de ani de experienta in industria financiara, fiind anterior director general si presedinte al Consiliului de Administratie al Raiffeisen Asset Management, precum si director financiar al BVB. In perioada 19 octombrie - 10 noiembrie, acesta va ocupa pozitia de director financiar adjunct, pentru a asigura o preluare organizata a responsabilitatilor. Domnul Bogdan Gramanschi a detinut mandatul din octombrie 2023 si a contribuit la transferul companiei pe Piata Reglementata a BVB. (Sursa: [https://bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/NC-Tranzitie-in-conducerea-financiara/F7DB8 BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) ==&lt;br /&gt;
Hidroelectrica a devenit la finalul lui iunie cea mai mare investitie in actiuni a fondurilor de pensii Pilon II, cu circa 10.8 mld. RON (2 mld. EUR), potrivit calculelor ZF pe baza raportului ASF, depasind Banca Transilvania, aflata pe primul loc la finalul lui martie. Pe locul doi a urcat Romgaz (10.6 mld. RON), urmata de Banca Transilvania (10.1 mld. RON) si OMV Petrom (9.4 mld. RON), cele patru companii cumuland 62% din plasamentele fondurilor in actiuni romanesti. Intre martie si iunie, investitia in Hidroelectrica a crescut cu 29%, variatie care include atat evolutia pretului pe bursa, cat si eventualele tranzactii ale fondurilor. In total, fondurile Pilon II detineau la 30 iunie actiuni de 68.4 mld. RON, cu 16.5% mai mult decat la finalul lui martie, reprezentand 28.8% din activele totale de 237.4 mld. RON. (Sursa: [https://www.zfcorporate.ro/burse-fonduri-mutuale/hidroelectrica-a-trecut-pe-primul-loc-in-portofoliile-fondurilor-de-pensii-pilon-ii-cu-10-8-mld-lei-urmata-de-romgaz-si-banca-transilvania-investitia-in-electrica-a-crescut-cu-43-intr-un-trimestru-23258134 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Fondul Proprietatea (FP) ==&lt;br /&gt;
Fondul Proprietatea va distribui un dividend brut de 0.046 RON pe actiune, aprobat in AGOA din 29 septembrie. Data Platii este 9 noiembrie 2026, Data de Inregistrare 16 octombrie 2026, iar Ex-Data 15 octombrie 2026. Documentele necesare pentru aplicarea unei cote reduse de impozitare sau a exceptarii trebuie transmise Fondului pana la 27 octombrie. (Sursa: [https://bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/FP-Plata-dividende-aprobate-in-AGOA-din-29-septembrie-2026/A8799 BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== TESLA INC. (US.TSLA) ==&lt;br /&gt;
Administratia Nationala pentru Siguranta Traficului Rutier din SUA evalueaza o petitie potrivit careia vehiculele Tesla Cybercab si Model Y care folosesc sisteme de conducere automatizata depasesc limita de viteza in zonele scolare active, petitia fiind insotita de inregistrari video ale mai multor incidente. Evaluarea preliminara vizeaza circa 1,000 de vehicule din anul de model 2026, autoritatea nefiind inca decisa daca va deschide o investigatie completa. Aceasta complica planurile de extindere a serviciului de robotaxi, lansat anul trecut, dar limitat inca la un numar mic de orase si care foloseste, in unele cazuri, monitori umani de siguranta. Separat, autoritatea deruleaza o investigatie privind procesul si datele tehnice pe baza carora Tesla a autocertificat Cybercab, un vehicul cu doua locuri, fara volan si pedale. Waymo, liderul pietei de robotaxi, a fost vizata anul trecut de o investigatie similara, dupa incidente in care vehiculele sale nu au oprit pentru autobuzele scolare. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-12/tesla-faces-us-probe-over-claim-robotaxis-speed-in-school-zones Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== BYD Company Limited (DE.BY6) ==&lt;br /&gt;
BYD intentioneaza sa isi extinda forta de munca din Europa la peste 40,000 de angajati pana in 2030, fata de peste 10,000 cati va avea in curand, pe masura ce trece de la statutul de exportator la cel de producator auto major in regiune, a declarat Stella Li, vicepresedinte executiv responsabil de operatiunile internationale, la Salonul Auto de la Paris. Cel mai mare producator de vehicule electrice din lume va recruta atat din industria auto, cat si din afara ei, inclusiv angajati disponibilizati de companii europene. BYD se afla in etapa finala a pregatirilor pentru prima sa fabrica din Europa, in Ungaria, unde productia de serie ar urma sa inceapa in trimestrul al patrulea, urmatoarele fabrici putand fi construite in Franta sau Spania. Compania inca evalueaza implicatiile noilor restrictii ale UE privind importurile de hibride din China, nefiind disponibile suficiente detalii. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-12/byd-plans-hiring-spree-and-bolster-european-workforce-to-40-000 Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== META PLATFORMS INC (Facebook) (US.META) ==&lt;br /&gt;
Meta a lansat Muse Wonder, cel mai avansat model AI al sau pentru asistenti digitali, accesibil utilizatorilor aplicatiei Muse doar printr-un abonament lunar de 20 USD sau 100 USD. Actiunile au crescut cu 4.24% dupa anunt. Lansarea reflecta eforturile companiei de a crea surse de venit din AI in afara activitatii de baza, publicitatea online. Potrivit lui Alexandr Wang, directorul diviziei de AI, modelul a fost antrenat sa caute abordari alternative in sarcini reale, precum rezervarile, in loc sa se blocheze. Muse Wonder va fi disponibil si dezvoltatorilor prin Meta Model API, la preturi semnificativ sub cele ale modelelor de varf de la OpenAI si Anthropic, in timp ce varianta mai puternica Muse Wonder Full va fi oferita doar prin agentul Muse Code, cu abonamente de 50 USD sau 200 USD pe luna. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/meta-muse-wonder-ai-model-agent.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== UnitedHealth Group Inc (US.UNH) ==&lt;br /&gt;
UnitedHealth Group va publica astazi rezultatele trimestriale, in conditiile in care pretul optiunilor pe actiunile companiei implica o volatilitate de 40%, dublu fata de volatilitatea realizata, de 20%, potrivit unei analize CNBC Pro. Conform datelor Cboe LiveVol, piata optiunilor anticipeaza o miscare de 6.5% dupa rezultate, a doua cea mai mare din ultimii aproape doi ani, actiunea inregistrand scaderi dupa cinci dintre ultimele opt raportari, inclusiv un declin de aproape 20% in ianuarie. Compania se tranzactioneaza la 17 ori profitul estimat, iar conducerea vizeaza o crestere a profitului pe actiune de 13-16%. UnitedHealth are 52 de milioane de clienti la nivel global, 90% dintre ei in SUA, acoperind circa 12-13.5% din populatia americana. Actiunile erau in scadere cu 0.81%, la 376.25 USD. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/unitedhealth-shares-are-doing-something-unusual-ahead-of-earnings.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Delta Air Lines Inc (US.DAL) ==&lt;br /&gt;
Delta Air Lines a amanat pana in martie lansarea zborurilor directe intre Atlanta si Riad, programata initial pentru 23 octombrie, dupa atacurile asupra aeroportului din capitala Arabiei Saudite, revendicate de rebelii houthi din Yemen, sustinuti de Iran. Ruta ar fi fost prima legatura comerciala directa intre SUA si Arabia Saudita operata de o companie aeriana americana. Aeroportul International King Khalid ramane inchis, iar din data de joi au fost anulate peste 2,000 de zboruri spre si dinspre acesta. Decizia vine dupa ce Administratia Federala a Aviatiei din SUA a recomandat companiilor americane prudenta in spatiul aerian saudit, avertizarea fiind valabila pana la 10 decembrie. Actiunile Delta erau in scadere cu 1.52%. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/delta-riyadh-nonstop-service-delay.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== McDonald's Corporation (US.MCD) ==&lt;br /&gt;
McDonald's isi bazeaza urmatoarea etapa de crestere pe segmentele de pui si bauturi, vizand un plus de 1.5 puncte procentuale de cota de piata globala in ambele categorii pana in 2030, insa datele Consumer Edge arata ca pierde cheltuieli in favoarea unor rivali specializati. Potrivit directorului general Chris Kempczinski, compania detine circa 20% din piata de pui, de 130 mld. USD, si 10% din cea de bauturi, de 230 mld. USD, fata de aproximativ 40% din piata de carne de vita, de 50 mld. USD. In trimestrul al treilea, Chick-fil-A a castigat 0.58 puncte procentuale din cheltuielile clientilor McDonald's la restaurantele de tip fast-food, iar patru lanturi de cafea, printre care Starbucks si Dutch Bros, au adunat 0.88 puncte procentuale. Compania a raportat vanzari comparabile usor negative in SUA in iulie si august, dar estimeaza o revenire pe plus in septembrie. Bernstein mentine recomandarea market perform, cu un pret tinta de 295 USD, fata de o inchidere de circa 235 USD vineri, opinia apartinand exclusiv Bernstein si nereprezentand pozitia TradeVille. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/mcdonalds-chicken-beverage-growth.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Starbucks Corporation (US.SBUX) ==&lt;br /&gt;
Starbucks a negat ca ar intentiona sa achizitioneze Chipotle Mexican Grill, dupa mai multe zile de speculatii privind ceea ce ar fi fost cea mai mare preluare din istoria sectorului de restaurante. Financial Times relatase joi ca Starbucks lucra cu consultanti la o propunere de preluare, iar la inceputul lunii Semafor a scris ca Chipotle a angajat consultanti pentru a se apara de investitori activisti sau de o oferta nesolicitata. Dupa aceasta stire, actiunile Chipotle au scazut cu aproape 4%, iar cele ale Starbucks au urcat cu 1%, inversand evolutia provocata de zvonuri. Actionarii Starbucks se temeau de o distragere costisitoare in plin proces de redresare condus de Brian Niccol, fost director general al Chipotle. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/starbucks-denies-chipotle-takeover.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Microsoft Corporation (US.MSFT) ==&lt;br /&gt;
Microsoft va folosi in principal propriile cipuri AI, incepand cu a treia generatie a acceleratorului Maia, prezentata luni, reducandu-si dependenta de procesoarele grafice Nvidia. Actiunile au crescut cu 1.09% dupa anunt. Productia Maia 300 va incepe in 2027, iar compania vizeaza implementari de mai multi gigawati pentru familia de cipuri Maia, fara a oferi un calendar. Fiecare rack va gazdui 96 de cipuri Maia 300, dublu fata de Maia 200, cu pana la de sapte ori mai multe tokenuri procesate per rack si cu 40% mai multe tokenuri per megawatt fata de procesoarele grafice. Analistii Evercore ISI estimeaza ca Maia va reprezenta circa 10% din cheltuielile Microsoft cu cipuri AI pana in primul trimestru din 2027. Nvidia ramane insa un partener important, Microsoft colaborand cu Nvidia si AMD pentru antrenarea modelelor. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/microsoft-will-mainly-use-its-maia-chips-for-ai-inference.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== LVMH Moet Hennessy - Louis Vuitton, Societe Europeenne (FR.MC) ==&lt;br /&gt;
LVMH a raportat pentru trimestrul al treilea o crestere organica a vanzarilor de 1%, la 18.5 mld. EUR, sub asteptarile analistilor (1.3%), pe fondul deteriorarii cererii pentru brandurile de moda si marochinarie, precum Louis Vuitton si Dior, din cauza consumului slab din China. Divizia de moda si marochinarie, care genereaza aproape jumatate din veniturile grupului, a inregistrat o scadere organica de 5%, fata de un declin estimat de 1.8%. Vanzarile din Asia au scazut cu 5%, in timp ce cele din SUA au urcat cu 5%. Fiind primul mare jucator din sector care raporteaza, rezultatele amplifica temerile privind industria luxului, aflata intr-o incetinire de trei ani, marile grupuri europene pierzand circa 330 mld. EUR din capitalizare de la inceputul anului, iar LVMH aproximativ 40%. Actiunile LVMH listate in SUA au scazut cu aproape 3% dupa publicarea datelor. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/12/lvmh-fashion-and-leather-sales-slide-in-q3-dashing-sector-hopes.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categorie:ICWIGETF]][[Categorie:ONE]][[Categorie:SNP]][[Categorie:STNM]][[Categorie:SNN]][[Categorie:NC]][[Categorie:H2O]][[Categorie:FP]][[Categorie:US.TSLA]][[Categorie:DE.BY6]][[Categorie:US.META]][[Categorie:US.UNH]][[Categorie:US.DAL]][[Categorie:US.MCD]][[Categorie:US.SBUX]][[Categorie:US.MSFT]][[Categorie:FR.MC]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]&lt;br /&gt;
{{DEFAULTSORT:-2026-10-13}}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Categorie:ICWIGETF&amp;diff=533401&amp;oldid=0</id>
		<title>Categorie:ICWIGETF</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=Categorie:ICWIGETF&amp;diff=533401&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-14T06:00:11Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Creat o pagină goală&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
	<entry>
		<id>https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=PIB-ul_scade_cu_0.6%25_in_primul_semestru_-_12_octombrie_2026&amp;diff=533399&amp;oldid=0</id>
		<title>PIB-ul scade cu 0.6% in primul semestru - 12 octombrie 2026</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://wiki.tradeville.ro/index.php?title=PIB-ul_scade_cu_0.6%25_in_primul_semestru_-_12_octombrie_2026&amp;diff=533399&amp;oldid=0"/>
		<updated>2026-10-13T06:00:12Z</updated>

		<summary type="html">&lt;p&gt;Pagină nouă: Produsul Intern Brut al Romaniei s-a mentinut neschimbat in trimestrul II fata de trimestrul anterior (serie ajustata sezonier), potrivit celei de-a doua estimari provizorii a INS, insa a scazut cu 1.9% fata de aceeasi perioada din 2025 pe seria ajustata sezonier si cu 0.2% pe seria bruta. In primul semestru, economia s-a contractat cu 0.6% YoY pe seria bruta si cu 1.6% pe seria ajustata sezonier. Consumul final al gospodariilor a ramas principalul factor de presiune, cu o co...&lt;/p&gt;
&lt;p&gt;&lt;b&gt;Pagină nouă&lt;/b&gt;&lt;/p&gt;&lt;div&gt;Produsul Intern Brut al Romaniei s-a mentinut neschimbat in trimestrul II fata de trimestrul anterior (serie ajustata sezonier), potrivit celei de-a doua estimari provizorii a INS, insa a scazut cu 1.9% fata de aceeasi perioada din 2025 pe seria ajustata sezonier si cu 0.2% pe seria bruta. In primul semestru, economia s-a contractat cu 0.6% YoY pe seria bruta si cu 1.6% pe seria ajustata sezonier. Consumul final al gospodariilor a ramas principalul factor de presiune, cu o contributie negativa de 1.9 puncte procentuale la evolutia PIB si un volum in scadere cu 3.1%. Noile date includ si revizuiri ale seriilor statistice pentru perioada 2018-2025. (Sursa: [https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/pib_tr2r2026_2.pdf INS])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Subscrieri de 1.3 mld. RON la Fidelis ==&lt;br /&gt;
Investitorii au subscris titluri de stat Fidelis de 1.3 mld. RON in oferta din octombrie, circa 77% din suma (aproximativ 1 mld. RON) mergand catre emisiunile in EUR. Ministerul Finantelor a majorat dobanzile la toate transele fata de editia din septembrie, cuponul emisiunii standard in EUR pe zece ani ajungand la 6.6%, cel mai ridicat nivel oferit pana acum in program pentru aceasta categorie. Pentru titlurile in RON, dobanzile au urcat la 6.6% pe doi ani (de la 6.3%), 7.15% pe patru ani (de la 6.9%) si 7.75% pe zece ani (de la 7.5%), transele in RON atragand subscrieri de 301.7 mil. RON. Emisiunile in EUR au cumulat 184.6 mil. EUR, cu dobanzi de 4.5% pe trei ani (de la 4%) si 6.6% pe zece ani (de la 6.3%). (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-romanii-au-subscris-titluri-de-stat-fidelis-de-1-3-mld-lei-in-octombrie-peste-75-din-suma-a-mers-catre-emisiunile-in-euro-avand-cele-mai-ridicate-dobanzi-de-pana-acum-23256735 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Canada pierde locuri de munca a doua luna la rand ==&lt;br /&gt;
Economia Canadei a pierdut 68,300 de locuri de munca in septembrie, a doua luna consecutiva de scadere, in timp ce economistii se asteptau la o crestere de 9,000, potrivit Oficiului de Statistica al Canadei. Rata somajului a urcat cu 0.1 puncte procentuale, la 6.5%, sub varful de 6.9% din aprilie, iar rata de participare pe piata muncii a coborat la 68.4%, cel mai redus nivel din decembrie 1997, excluzand perioada pandemiei. Scaderea a fost concentrata in sectorul public (-70,000, al patrulea declin consecutiv), in educatie si in sanatate, in timp ce industria prelucratoare a pierdut 12,700 de locuri de munca. Septembrie este prima luna completa de la aplicarea noilor tarife de 50% impuse de SUA pe circa 5% din exporturile Canadei, guvernatorul Bancii Canadei, Tiff Macklem, avertizand ca incertitudinea comerciala ar putea amana investitiile si angajarile. Castigurile salariale pe ora au accelerat la 2.3%, de la 2% in august. (Sursa: [https://www.wsj.com/economy/jobs/canada-jobless-rate-edges-up-with-another-drop-in-employment-a58c642d WSJ])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Raliul S&amp;amp;P 500, tot mai concentrat ==&lt;br /&gt;
Indicele S&amp;amp;P 500 a avansat cu 117% de la debutul actualei piete bull, pe 12 octombrie 2022, al treilea cel mai mare castig la aniversarea de patru ani a unui astfel de ciclu din 1947, potrivit datelor CFRA. Varianta indicelui fara ponderare dupa capitalizare a ramas insa in urma cu 52 de puncte procentuale, cea mai ampla diferenta in acest stadiu al unei piete bull cel putin din anii '90, avansul fiind sustinut in principal de marile companii tehnologice expuse la AI. Profiturile companiilor din S&amp;amp;P 500 au crescut cu doua cifre timp de sapte trimestre consecutive, iar sezonul de raportari pentru trimestrul III incepe marti cu marile banci, precum JPMorgan. Pe de alta parte, randamentul titlurilor de stat americane pe zece ani a urcat saptamana trecuta pana la 5.34%, maximul din 2002, iar Nvidia, in crestere cu peste 1,900% de la minimul din 2022, se apropie de o capitalizare de 6 trilioane USD. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-09/ai-powered-bull-market-in-s-p-now-it-needs-more-building-blocks Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Trump anunta un armistitiu energetic intre Rusia si Ucraina ==&lt;br /&gt;
Presedintele american Donald Trump a anuntat duminica un armistitiu energetic in razboiul dintre Rusia si Ucraina, cu efect imediat, sustinand ca ambele parti au fost de acord, fara a prezenta detalii si fara o confirmare oficiala din partea Moscovei. Presedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat ca nu fusese informat, dar ca Kievul va accepta armistitiul daca si Rusia il respecta, aratandu-se dispus sa opreasca atacurile asupra rafinariilor rusesti in schimbul incetarii atacurilor asupra sectorului energetic ucrainean. Anuntul vine dupa ce Trump a convenit cu Vladimir Putin importul de motorina ruseasca in SUA, i-a cerut Ucrainei sa opreasca atacurile asupra rafinariilor rusesti si a indemnat ucrainenii sa aleaga un nou presedinte. Acordul privind motorina a fost criticat de mai multi republicani, inclusiv candidati la alegerile pentru Congres de luna viitoare, volumul anuntat, de 300,000 de tone, fiind echivalentul consumului SUA pentru circa jumatate de zi. (Surse: [https://www.biziday.ro/371847-2/ Biziday];[https://www.biziday.ro/371847-2/ Biziday])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== INTERCAPITAL BET-TRN UCITS ETF (ICBETNETF) ==&lt;br /&gt;
InterCapital lanseaza azi pe Piata Reglementata a Bursei de Valori Bucuresti un fond care urmareste indicele WIG30TR, varianta Total Return a indicelui WIG30 din Polonia, al cincilea ETF listat de companie la BVB. Indicele reuneste cele mai lichide 30 de companii listate in Polonia, reprezentative pentru principalele sectoare ale economiei, si include reinvestirea dividendelor brute. Evenimentul de lansare, care incepe la ora 10:00, include o prezentare a Bursei de Valori de la Varsovia si a oportunitatilor oferite de piata de capital poloneza pentru investitorii romani, precum si ceremonia de sunare a clopotelului. (Sursa: [https://www.bvb.ro/AboutUs/MediaCenter/PressItem/Eveniment-ETF-ul-care-urmareste-indicele-principal-extins-al-pietei-de-capital-din-Polonia-este-lansat-la-Bursa-de-Valori-Bucuresti/6462 BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== OMV PETROM S.A. (SNP) ==&lt;br /&gt;
OMV Petrom a raportat pentru trimestrul al treilea un indicator al marjei de rafinare de 41.8 USD/baril, aproape triplu fata de 14 USD/baril in T3/2025, potrivit raportului operational preliminar. Evolutia reflecta scumpirea mult mai accentuata a carburantilor fata de titei, in conditiile in care pretul Brent a urcat cu 40.3%, la 97 USD/baril. Compania avertizeaza insa ca contributia de solidaritate introdusa in august si plafonarea marjelor la motorina si benzina pe piata interna vor reduce semnificativ marjele din vanzarea carburantilor. Rafinaria a functionat la capacitate maxima (100%, fata de 96% in T3/2025), iar vanzarile de produse rafinate au crescut cu 10%. Productia de hidrocarburi a scazut cu 5.7%, la 98,800 bep/zi, in timp ce pretul realizat la titei a urcat cu 42.8%, la 85.3 USD/baril. (Sursa: [https://www.zf.ro/zf-24/omv-petrom-indicatorul-marjei-de-rafinare-a-ajuns-in-trimestrul-al-treilea-la-42-dolari-pe-baril-de-trei-ori-peste-anul-trecut-in-timp-ce-petrolul-s-a-scumpit-cu-40-23256477 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Agroland Business System S.A. (AG) ==&lt;br /&gt;
Agroland Business System nu isi propune sa atraga bani de la actionari la evaluarea actuala si isi finanteaza investitiile din credite bancare si resurse proprii, a declarat domnul Horia Cardos, fondatorul companiei, la conferinta ZF Piata de Capital. Ferma de 20 mil. EUR de la Mihailesti este finantata in proportie de 75% printr-un credit garantat de Banca Europeana de Investitii si 25% din surse proprii. In primul semestru, fluxul de numerar din activitatea de exploatare a ajuns la 45 mil. RON (8 mil. EUR), aproape dublu fata de intregul an 2025. Grupul din Timisoara, listat pe piata AeRO a BVB, vizeaza transferul pe piata principala in aproximativ doi ani. (Sursa: [https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/bursa-horia-cardos-fondatorul-agroland-majorare-capital-avantajoasa-evaluarea-actuala-ferma-20-mil-euro-mihailesti-finanteaza-75-credit-garantat-bei-25-surse-proprii-23256203 ZF])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== JT GRUP OIL (JTG) ==&lt;br /&gt;
J.T. Grup Oil a anuntat incheierea procesului-verbal de receptie a lucrarilor de constructie pentru terminalul de produse petroliere dezvoltat in Portul Constanta de subsidiara detinuta integral J.T. Terminal Constanta, investitie care, potrivit companiei, ii transforma fundamental modelul de afaceri. Terminalul are opt rezervoare cu o capacitate totala de 31,500 de tone, care permit un volum anual de operare de pana la un milion de tone de produse petroliere, prin rotatia stocurilor. Infrastructura este multimodala, putand gestiona barje de 3,000-9,000 de tone, opera simultan 16 vagoane pe doua linii feroviare si deservi pana la 100 de autocisterne pe zi. Compania dezvolta in paralel un terminal de bitum si un terminal la Dubova, pe Dunare, cu o capacitate operationala de 20,000 de tone pe luna. (Sursa: [https://m.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/JTG-Operationalizarea-terminalului-de-produse-petroliere/E4D4D BVB])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Rheinmetall AG (DE.RHM) ==&lt;br /&gt;
Rheinmetall, prin subsidiara Rheinmetall Real Estate Romania, a castigat licitatia pentru Damen Shipyards Mangalia, achizitionand santierul cu circa 138 mil. EUR, fara TVA, a anuntat lichidatorul judiciar CITR. Tranzactia vine dupa patru licitatii esuate si dupa ce Tribunalul Constanta a decis falimentul santierului in aprilie, toti cei peste 1,000 de angajati fiind concediati. Guvernul Romaniei a semnat anterior cu grupul german un contract de 920 mil. EUR, finantat prin programul european SAFE, pentru construirea a patru nave militare chiar la Mangalia, cu termen pana in 2030. Potrivit Executivului, achizitiile militare de la Rheinmetall au fost conditionate de investitii in industria romaneasca de aparare, inclusiv revitalizarea santierului. (Sursa: [https://www.economica.net/gigantul-rheinmetall-real-estate-a-cumparat-damen-shipyards-mangalia-cu-138-milioane-lei-fara-tva_984293.html Economica.net])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Ferrari NV (US.RACE) ==&lt;br /&gt;
Presedintele Ferrari, John Elkann, a respins temerile legate de o posibila bula pe segmentul inteligentei artificiale, avertizand insa ca un dezechilibru intre cererea si oferta din domeniu ar putea reprezenta un risc pentru piete. Elkann, care conduce si Stellantis si este membru in consiliul de administratie al Meta Platforms, a explicat ca necesarul de energie si putere de calcul pentru tehnologiile AI ramane ridicat, in timp ce mecanismele de generare a veniturilor si modelele de afaceri sunt mai putin clare. Declaratiile au fost facute la conferinta de tehnologie Wave 2026 de la Torino, unde a subliniat capacitatile tehnice ale companiilor europene, pe fondul competitiei tot mai intense dintre SUA si China. Elkann a dat ca exemplu grupul Bending Spoons din Milano, proprietarul Vimeo, Eventbrite si AOL, drept o companie italiana cu ambitii globale. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/09/john-elkann-ferrari-ai-technology.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Delta Air Lines Inc (US.DAL) ==&lt;br /&gt;
Delta Air Lines si-a redus prognoza de profit ajustat pe actiune pentru 2026 la 5.10-5.60 USD, de la 6.50-7.50 USD estimat in iulie, pe fondul preturilor ridicate la combustibil, iar estimarea de flux de numerar liber a coborat la 2.5 mld. USD, de la pana la 4 mld. USD. In trimestrul al treilea, compania a raportat un profit ajustat pe actiune de 1.72 USD si venituri ajustate de 17.59 mld. USD, ambele usor sub asteptarile analistilor (1.75 USD, respectiv 17.67 mld. USD), prima ratare a estimarilor din ultimii doi ani. Profitul net a scazut cu 47%, la 756 mil. USD, in conditiile in care costurile cu combustibilul au urcat cu 6 mld. USD in acest an, iar pretul kerosenului in regiunea Golfului Mexic aproape s-a dublat. Directorul general Ed Bastian a declarat ca cererea ramane solida in toate segmentele, compania estimand pentru trimestrul al patrulea o crestere de 20% a veniturilor, peste avansul de 16% din trimestrul al treilea. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/10/09/delta-air-lines-dal-q3-2026-earnings.html CNBC])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Boeing Co (US.BA) ==&lt;br /&gt;
Compania de leasing Avolon va achizitiona 250 de aeronave, dintre care 140 de avioane Boeing 737 Max, 75 de aeronave din familia Airbus A320neo si 35 de Airbus A330neo, cu optiuni pentru inca 100 de avioane. Comanda ii permite Avolon sa isi asigure sloturi de livrare, in conditiile in care portofoliile de comenzi ale celor doi producatori sunt in crestere. Companiile de leasing au devenit clienti tot mai importanti pentru Boeing si Airbus, oferind operatorilor aerieni flexibilitatea de a-si moderniza flotele fara a cumpara direct aeronave costisitoare. Avolon detine, administreaza sau are comandate 1,092 de aeronave de la Boeing, Airbus, Embraer si Bombardier. (Sursa: [https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-10-09/boeing-airbus-win-order-for-250-aircraft-from-lessor-avolon Bloomberg])&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Categorie:ICBETNETF]][[Categorie:SNP]][[Categorie:AG]][[Categorie:JTG]][[Categorie:DE.RHM]][[Categorie:US.RACE]][[Categorie:US.DAL]][[Categorie:US.BA]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]&lt;br /&gt;
{{DEFAULTSORT:-2026-10-12}}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Admin</name></author>
	</entry>
</feed>