Sari la conținut

Deficitul bugetar scade la 1.17% din PIB - 27 mai 2026: Diferență între versiuni

The LinkTitles extension automatically added links to existing pages (https://github.com/bovender/LinkTitles).
(Pagină nouă: Deficitul bugetar al Romaniei a coborat la 23.95 mld. RON (1.17% din PIB) dupa primele patru luni din 2026, in scadere cu peste 32 mld. RON fata de aceeasi perioada din 2025, cand era de 55.97 mld. RON (2.92% din PIB), marcand una dintre cele mai importante ajustari bugetare din ultimii ani, potrivit Ministerului Finantelor. Veniturile totale au crescut cu 12%, la 223.83 mld. RON, sustinute de TVA (+22.4%) si contributii sociale (+8.8%). Cheltuielile s-au redus cu 3.2%, iar i...)
 
(The LinkTitles extension automatically added links to existing pages (https://github.com/bovender/LinkTitles).)
 
Linia 8: Linia 8:


== BCE, posibila majorare de dobanda in iunie ==
== BCE, posibila majorare de dobanda in iunie ==
BCE ar putea sa majoreze dobanzile in iunie, chiar daca negocierile de pace cu Iranul s-ar putea concretiza, deoarece preturile ridicate ale energiei se propaga deja in economia reala, a declarat Isabel Schnabel, membra a Comitetului Executiv al BCE, intr-un interviu pentru Reuters. Inflatia in zona euro a atins 3% luna trecuta si este asteptata sa creasca in continuare. Schnabel a avertizat ca efectele de runda a doua incep sa se materializeze, iar pretul energiei a produs deja pagube asupra infrastructurii si lanturilor de aprovizionare care nu pot fi inversate rapid. (Sursa: [https://www.reuters.com/business/ecb-should-raise-rates-june-even-if-iran-peace-deal-is-struck-schnabel-says-2026-05-26/ Reuters])
[[BCE]] ar putea sa majoreze dobanzile in iunie, chiar daca negocierile de pace cu Iranul s-ar putea concretiza, deoarece preturile ridicate ale energiei se propaga deja in economia reala, a declarat Isabel Schnabel, membra a Comitetului Executiv al BCE, intr-un interviu pentru Reuters. Inflatia in zona euro a atins 3% luna trecuta si este asteptata sa creasca in continuare. Schnabel a avertizat ca efectele de runda a doua incep sa se materializeze, iar pretul energiei a produs deja pagube asupra infrastructurii si lanturilor de aprovizionare care nu pot fi inversate rapid. (Sursa: [https://www.reuters.com/business/ecb-should-raise-rates-june-even-if-iran-peace-deal-is-struck-schnabel-says-2026-05-26/ Reuters])


== IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) ==
== IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) ==
Linia 14: Linia 14:


== PROSPECTIUNI SA BUCURESTI (PRSN) ==
== PROSPECTIUNI SA BUCURESTI (PRSN) ==
Prospectiuni a raportat pentru T1 2026 o cifra de afaceri de 32.3 mil. RON, in scadere cu 6% fata de perioada similara din 2025, pe fondul activitatii mai reduse din segmentul de achizitii de date seismice. Pierderea neta s-a redus cu 31%, la 4.3 mil. RON, in contextul diminuarii cheltuielilor operationale cu 12%. Compania a mentinut o pozitie financiara solida, cu lichiditate curenta de 1.94 si un grad redus de indatorare, de 0.87%, in timp ce segmentul de geofizica de sonda a sustinut veniturile prin contracte pe termen lung. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/PRSN-Raport-trim-1-2026/81936 BVB])
[[Prospectiuni]] a raportat pentru T1 2026 o cifra de afaceri de 32.3 mil. RON, in scadere cu 6% fata de perioada similara din 2025, pe fondul activitatii mai reduse din segmentul de achizitii de date seismice. Pierderea neta s-a redus cu 31%, la 4.3 mil. RON, in contextul diminuarii cheltuielilor operationale cu 12%. Compania a mentinut o pozitie financiara solida, cu lichiditate curenta de 1.94 si un grad redus de indatorare, de 0.87%, in timp ce segmentul de geofizica de sonda a sustinut veniturile prin contracte pe termen lung. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/PRSN-Raport-trim-1-2026/81936 BVB])


== Norofert S.A (NRF) ==
== Norofert S.A (NRF) ==
Norofert a anuntat obtinerea omologarii in Brazilia pentru gama de fertilizanti foliari Aminotop, ceea ce permite demararea activitatii comerciale pe una dintre cele mai mari piete agricole din lume. Incepand din prima jumatate a lunii iunie 2026, fabrica din Chapeco va incepe productia de fertilizanti, cu o capacitate de 15,000 litri pe zi. Investitia in unitatea de productie s-a ridicat la 500,000 euro, fiind realizata in parteneriat egal cu Grupul Engenutri, marcand un pas important in strategia de extindere internationala a companiei. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/NRF-Omologarea-gamei-de-fertilizanti-foliari-Aminotop-in-Brazilia-start-productie/905EB BVB])
[[Norofert]] a anuntat obtinerea omologarii in Brazilia pentru gama de fertilizanti foliari Aminotop, ceea ce permite demararea activitatii comerciale pe una dintre cele mai mari piete agricole din lume. Incepand din prima jumatate a lunii iunie 2026, fabrica din Chapeco va incepe productia de fertilizanti, cu o capacitate de 15,000 litri pe zi. Investitia in unitatea de productie s-a ridicat la 500,000 euro, fiind realizata in parteneriat egal cu Grupul Engenutri, marcand un pas important in strategia de extindere internationala a companiei. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/NRF-Omologarea-gamei-de-fertilizanti-foliari-Aminotop-in-Brazilia-start-productie/905EB BVB])


== SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) ==
== SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) ==
Safetech Innovations a inregistrat in T1 2026 o cifra de afaceri consolidata de 12.1 mil. RON, in crestere cu 29% YoY, si un profit net consolidat de 3.6 mil. RON (+43%). Rezultatul brut consolidat a crescut cu 37%, la 4.3 mil. RON. Filiala din Marea Britanie a castigat 3 clienti noi si si-a redus pierderile la 250 mii RON, costurile salariale scazand cu 74%. Compania estimeaza continuarea tendintei favorabile, sustinuta de contractele recurente si de contractul-cadru FREIA. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/SAFE-Raport-T1-2026/5607F BVB])
[[Safetech]] Innovations a inregistrat in T1 2026 o cifra de afaceri consolidata de 12.1 mil. RON, in crestere cu 29% YoY, si un profit net consolidat de 3.6 mil. RON (+43%). Rezultatul brut consolidat a crescut cu 37%, la 4.3 mil. RON. Filiala din Marea Britanie a castigat 3 clienti noi si si-a redus pierderile la 250 mii RON, costurile salariale scazand cu 74%. Compania estimeaza continuarea tendintei favorabile, sustinuta de contractele recurente si de contractul-cadru FREIA. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/SAFE-Raport-T1-2026/5607F BVB])


== Holde Agri Invest- Clasa A (HAI) ==
== Holde Agri Invest- Clasa A (HAI) ==
Holde Agri Invest, unul dintre cei mai mari operatori de terenuri agricole din Romania, a inregistrat in T1 2026 venituri totale consolidate de 18.9 mil. RON, o pierdere neta de 6.2 mil. RON (fata de -2.6 mil. RON in T1 2025) si un EBITDA de 0.2 mil. RON (de la 4.3 mil. RON). Scaderea reflecta sezonalitatea specifica activitatii agricole, veniturile mai mici din subventii (-0.75 mil. RON) si cresterea costurilor cu ingrasamintele si motorina din cauza conflictului din Iran. Compania opereaza 15,837 ha (819 ha proprietate, 15,018 ha arenda) si subliniaza ca rezultatele S1 nu reflecta performanta anuala, majoritatea veniturilor fiind inregistrate in S2. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/HAI-Raport-T1-2026/BAEA8 BVB])
[[Holde Agri Invest]], unul dintre cei mai mari operatori de terenuri agricole din Romania, a inregistrat in T1 2026 venituri totale consolidate de 18.9 mil. RON, o pierdere neta de 6.2 mil. RON (fata de -2.6 mil. RON in T1 2025) si un EBITDA de 0.2 mil. RON (de la 4.3 mil. RON). Scaderea reflecta sezonalitatea specifica activitatii agricole, veniturile mai mici din subventii (-0.75 mil. RON) si cresterea costurilor cu ingrasamintele si motorina din cauza conflictului din Iran. Compania opereaza 15,837 ha (819 ha proprietate, 15,018 ha arenda) si subliniaza ca rezultatele S1 nu reflecta performanta anuala, majoritatea veniturilor fiind inregistrate in S2. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/HAI-Raport-T1-2026/BAEA8 BVB])


== 2PERFORMANT NETWORK (2P) ==
== 2PERFORMANT NETWORK (2P) ==
2Performant Network a raportat in T1 2026 o cifra de afaceri de 12.7 mil. RON (+14%), a 10-a luna consecutiva de crestere. Pierderea operationala s-a redus cu 93%, de la -2.13 mil. RON la doar -137 mii RON, compania atingand breakeven operational in ianuarie. EBITDA s-a imbunatatit cu 57%, la -600 mii RON. Cheltuielile cu personalul au scazut cu 34% (echipa de 31, de la 41), iar vanzarile generate au crescut cu 12%, la 563,472. Compania s-a extins in Irlanda in februarie si va recalibra comisioanele de la 1 iulie. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/2P-Raport-trimestrial-T1-2026/C32D3 BVB])
[[2Performant]] Network a raportat in T1 2026 o cifra de afaceri de 12.7 mil. RON (+14%), a 10-a luna consecutiva de crestere. Pierderea operationala s-a redus cu 93%, de la -2.13 mil. RON la doar -137 mii RON, compania atingand breakeven operational in ianuarie. EBITDA s-a imbunatatit cu 57%, la -600 mii RON. Cheltuielile cu personalul au scazut cu 34% (echipa de 31, de la 41), iar vanzarile generate au crescut cu 12%, la 563,472. Compania s-a extins in Irlanda in februarie si va recalibra comisioanele de la 1 iulie. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/2P-Raport-trimestrial-T1-2026/C32D3 BVB])


== AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE S.A. (AROBS) ==
== AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE S.A. (AROBS) ==
UCMS by AROBS, companie parte a Grupului AROBS specializata in solutii de management al resurselor umane si salarizare, a lansat workTeam, o platforma software de noua generatie pentru digitalizarea si automatizarea proceselor de HR si payroll, cu functionalitati de inteligenta artificiala integrate. Platforma a fost dezvoltata pe baza experientei acumulate in colaborarea cu peste 1,500 de companii din Romania si optimizeaza procese precum administrarea contractelor, calculul salarial, pontajul si gestionarea concediilor, eliminand dependenta de procese manuale si fisiere Excel. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/AROBS-UCMS-by-AROBS-lanseaza-workTeam/2B97F BVB])
UCMS by [[AROBS]], companie parte a Grupului AROBS specializata in solutii de management al resurselor umane si salarizare, a lansat workTeam, o platforma software de noua generatie pentru digitalizarea si automatizarea proceselor de HR si payroll, cu functionalitati de inteligenta artificiala integrate. Platforma a fost dezvoltata pe baza experientei acumulate in colaborarea cu peste 1,500 de companii din Romania si optimizeaza procese precum administrarea contractelor, calculul salarial, pontajul si gestionarea concediilor, eliminand dependenta de procese manuale si fisiere Excel. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/AROBS-UCMS-by-AROBS-lanseaza-workTeam/2B97F BVB])


== VISUAL FAN S.A. - ALLVIEW (ALW) ==
== VISUAL FAN S.A. - ALLVIEW (ALW) ==
Visual Fan (Allview) a anuntat lansarea noului QLED QL50WiPlay6301-U, un model premium care extinde seria WiPlay6301 si aduce tehnologia QLED in portofoliul Smart TV-urilor Allview, cu webOS integrat. Televizorul pune accent pe calitatea imaginii, profunzimea culorilor si accesul rapid la platformele digitale de continut. Lansarea continua dezvoltarea strategica a gamei WiPlay6301 si consolideaza prezenta Allview in zona televizoarelor premium. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/ALW-Lansare-seria-TV-WiPlay6301/A2E65 BVB])
[[Visual Fan]] (Allview) a anuntat lansarea noului QLED QL50WiPlay6301-U, un model premium care extinde seria WiPlay6301 si aduce tehnologia QLED in portofoliul Smart TV-urilor Allview, cu webOS integrat. Televizorul pune accent pe calitatea imaginii, profunzimea culorilor si accesul rapid la platformele digitale de continut. Lansarea continua dezvoltarea strategica a gamei WiPlay6301 si consolideaza prezenta Allview in zona televizoarelor premium. (Sursa: [https://www.bvb.ro/FinancialInstruments/SelectedData/NewsItem/ALW-Lansare-seria-TV-WiPlay6301/A2E65 BVB])


== Ferrari NV (US.RACE) ==
== Ferrari NV (US.RACE) ==
Actiunile Ferrari au scazut cu 6.3% dupa lansarea Luce, primul vehicul complet electric al producatorului italian de masini de lux, la un pret de aproximativ 550,000 EUR (~640,000 USD), cu livrari programate din T4 2026. Modelul cu 5 locuri atinge 100 km/h in 2.5 secunde si o viteza maxima de 309 km/h. Designul a fost realizat de LoveFrom, agentia fondatorului Jony Ive (fost Apple). Analistii atribuie scaderea actiunilor unei combinatii intre dezamagirea fata de design si principiul sell the news, dupa ce actiunile crescusera in asteptarea lansarii. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/05/26/ferrari-stock-shares-luce-electric-vehicle-ev-launch.html CNBC])
Actiunile [[Ferrari]] au scazut cu 6.3% dupa lansarea Luce, primul vehicul complet electric al producatorului italian de masini de lux, la un pret de aproximativ 550,000 EUR (~640,000 USD), cu livrari programate din T4 2026. Modelul cu 5 locuri atinge 100 km/h in 2.5 secunde si o viteza maxima de 309 km/h. Designul a fost realizat de LoveFrom, agentia fondatorului Jony Ive (fost [[Apple]]). Analistii atribuie scaderea actiunilor unei combinatii intre dezamagirea fata de design si principiul sell the news, dupa ce actiunile crescusera in asteptarea lansarii. (Sursa: [https://www.cnbc.com/2026/05/26/ferrari-stock-shares-luce-electric-vehicle-ev-launch.html CNBC])


[[Categorie:IMP]][[Categorie:PRSN]][[Categorie:NRF]][[Categorie:SAFE]][[Categorie:HAI]][[Categorie:2P]][[Categorie:AROBS]][[Categorie:ALW]][[Categorie:US.RACE]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]
[[Categorie:IMP]][[Categorie:PRSN]][[Categorie:NRF]][[Categorie:SAFE]][[Categorie:HAI]][[Categorie:2P]][[Categorie:AROBS]][[Categorie:ALW]][[Categorie:US.RACE]][[Categorie:Analize]][[Categorie:La Prima Ora]]
{{DEFAULTSORT:-2026-05-27}}
{{DEFAULTSORT:-2026-05-27}}
Utilizator anonim