Inflatia, in doua cifre - 14 mai 2026

De la TradeVille.ro wiki
Versiunea din 15 mai 2026 09:00, autor: Admin (discuție | contribuții) (Pagină nouă: In aprilie 2026, rata anuala a inflatiei a urcat la 10.7%, de la 9.87% in martie, atingand pragul de doua cifre pentru prima data dupa opt luni, potrivit INS. Cresterea lunara a preturilor de consum a fost de 0.84%, iar rata inflatiei de la inceputul anului a ajuns la 3.1%. Cele mai mari scumpiri au vizat serviciile (+13.04% YoY), marfurile nealimentare (+12.02%) si alimentele (+7.39%). In categoria serviciilor, chiriile au crescut cu 43.78%, iar in randul marfurilor nealimen...)
(dif) ← Versiunea anterioară | Versiunea curentă (dif) | Versiunea următoare → (dif)

In aprilie 2026, rata anuala a inflatiei a urcat la 10.7%, de la 9.87% in martie, atingand pragul de doua cifre pentru prima data dupa opt luni, potrivit INS. Cresterea lunara a preturilor de consum a fost de 0.84%, iar rata inflatiei de la inceputul anului a ajuns la 3.1%. Cele mai mari scumpiri au vizat serviciile (+13.04% YoY), marfurile nealimentare (+12.02%) si alimentele (+7.39%). In categoria serviciilor, chiriile au crescut cu 43.78%, iar in randul marfurilor nealimentare se remarca motorina (+32.68%), benzina (+22.42%) si cafeaua (+21.76%). (Sursa: INS)

Economia Romaniei ramane in recesiune tehnica[edit | ]

Produsul Intern Brut al Romaniei a scazut cu 1.7% pe seria bruta si cu 1.5% pe seria ajustata sezonier in trimestrul I 2026 fata de aceeasi perioada din 2025, iar comparativ cu trimestrul IV 2025 a inregistrat o contractie de 0.2%, potrivit datelor INS. Este al treilea trimestru consecutiv de scadere, T4 2025 fiind revizuit la -2.0% fata de T3 2025. Datele confirma intrarea economiei in recesiune tehnica, cu un ritm de contractie anuala mai accentuat decat consensul Bloomberg (-0.2%) si prognoza bancilor internationale. (Surse: INS;Economedia.ro)

Salariul mediu, in crestere lunara[edit | ]

In luna martie 2026, castigul salarial mediu brut a fost de 9,902 RON, cu 630 RON mai mare fata de februarie (+6.8%), iar cel net a ajuns la 5,938 RON, in crestere cu 381 RON (+6.9%), potrivit INS. Majorarile au fost sustinute de acordarea de prime ocazionale, inclusiv prime de Paste, drepturi in natura si sume din profitul net. Comparativ cu aceeasi luna din 2025, castigul salarial mediu net a crescut cu doar 4.3%, sub rata anuala a inflatiei de 9.87%, ceea ce a condus la o eroziune a puterii reale de cumparare: indicele salarial real a fost de 94.9% fata de martie 2025. (Sursa: INS)

Preturile producatorilor din SUA, cel mai mare salt din 2022[edit | ]

Indicele preturilor producatorilor din SUA a crescut cu 1.4% lunar in aprilie 2026, semnificativ peste estimarile de 0.5% si fata de 0.7% in martie. In ritm anual, cresterea a ajuns la 6.0%, cel mai ridicat nivel din decembrie 2022, pe fondul scumpirii energiei cauzate de conflictul din Orientul Mijlociu. Costurile cu energia au urcat cu 7.8% in aprilie, dupa un avans si mai mare in luna precedenta. Costurile serviciilor au crescut cu 1.2%, cel mai mare avans din ultimii patru ani. Preturile serviciilor de transport si depozitare, o categorie considerata de analisti drept foarte sensibila la conflict, au crescut cu 5%, impulsionate de transportul rutier si de marjele mai mari ale retailerilor de combustibil. De asemenea, preturile pentru transportul rutier de marfa au crescut cu 8.1%, cel mai mare avans din datele disponibile incepand cu 2009. (Sursa: Bloomberg)

ANTIBIOTICE S.A. (ATB)[edit | ]

Antibiotice Iasi, cel mai mare producator farmaceutic cu capital majoritar romanesc, a incheiat un acord de consultanta cu Banca Europeana de Investitii prin Centrul de consiliere InvestEU. BEI va oferi asistenta pentru alinierea cadrului de gestionare a riscurilor si a activitatilor operationale la standardele internationale din sectorul farmaceutic, cu scopul de a creste capacitatea companiei de a atrage finantare si de a sustine investitiile strategice. Consolidarea guvernantei corporative este vazuta ca un factor esential pentru stimularea competitivitatii si cresterea sustenabila a companiei, care are peste 1,300 de angajati si vanzari in peste 60 de tari. (Sursa: ZF)

TERAPLAST SA (TRP)[edit | ]

Grupul TeraPlast, cel mai mare procesator de polimeri din Europa de Sud-Est, a raportat in T1 2026 o cifra de afaceri de 235.5 mil. RON, in scadere cu 6% fata de 249.2 mil. RON in aceeasi perioada din 2025, si o pierdere neta de 10.6 mil. RON, fata de un profit de 1.2 mil. RON in T1 2025. EBITDA a coborat cu 58%, la 8.9 mil. RON, iar marja EBITDA s-a injumatatit la 3.8%, de la 8.4%. Rezultatele au fost influentate de iarna prelungita si de alegerile din Ungaria, care au blocat santierele in ianuarie-februarie. Singura veste pozitiva: marja bruta a urcat la 40% (+4 puncte procentuale), indicand ca modelul operational ramane solid. (Sursa: ZF)

TRANSPORT TRADE SERVICES S.A. (TTS)[edit | ]

Actiunile Transport Trade Services au avansat cu 12.8% in ultima luna, depasind indicele BET, care a urcat cu 6.2% in aceeasi perioada. Miscarea vine dupa publicarea bugetului pentru 2026, care anticipeaza o revenire solida dupa cel mai dificil an din istoria recenta a grupului. In 2025, veniturile consolidate au coborat cu 11.2%, la 651.3 mil. RON, EBITDA s-a redus cu o treime, iar compania a incheiat pe pierdere neta de 10.5 mil. RON, lovita de colapsul fluxurilor de cereale ucrainene si de inchiderea combinatului Liberty Galati. Pentru 2026, TTS proiecteaza venituri de 746.3 mil. RON si un profit net de 45.3 mil. RON. (Sursa: ZF)

Premier Energy PLC (PE)[edit | ]

Actiunile Premier Energy au marcat o crestere de 50% in ultima luna, atingand un avans de 130% de la inceputul anului, pe fondul entuziasmului investitorilor fata de achizitia Distributie Energie Oltenia pentru suma de 700 mil. EUR. DEO este al treilea cel mai mare operator independent de distributie electrica din Romania, deservind circa 1.5 mil. de clienti. In 2025, compania a inregistrat venituri de aproximativ 300 mil. EUR si o EBITDA normalizata de 140 mil. EUR. (Sursa: ZF)

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE S.A. (AROBS)[edit | ]

AROBS Transilvania Software, cea mai mare companie antreprenoriala de tehnologie listata la BVB, a numit-o pe Adina Suciu in functia de Chief Transformation and Integration Officer al Grupului, cu rolul de a coordona procesul de integrare a companiilor achizitionate. In 2025-2026, AROBS a finalizat achizitia SVT Electronics, a preluat un pachet majoritar in Codingscape (SUA), a achizitionat Quest Global Romania si a finalizat fuziunea prin absorbtie a cinci entitati interne. (Sursa: BVB)

Alibaba Group Holding Ltd (ADR) (US.BABA)[edit | ]

Alibaba a raportat venituri de 243.38 mld. CNY (35.28 mld. USD) in trimestrul incheiat la 31 martie 2026, in crestere cu 3% YoY, respectiv cu 11% excluzand business-urile cesionate. Punctul forte a ramas Cloud Intelligence Group, cu venituri de 41.63 mld. CNY (6.04 mld. USD), +38% YOY, in timp ce veniturile legate de AI au inregistrat al 11-lea trimestru consecutiv de crestere cu trei cifre, reprezentand 30% din veniturile cloud externe. In schimb, EBITA ajustat a scazut cu 84%, la 5.1 mld. CNY (740 mil. USD), din cauza investitiilor masive in AI si livrari rapide. Actiunile au scazut cu aproximativ 1.3% in premarket, EPS-ul ajustat de 0.09 USD per ADS depasind estimarile analistilor de 0.90 USD. (Sursa: CNBC)

JPMorgan Chase & Co (US.JPM)[edit | ]

Jamie Dimon, CEO JPMorgan, a avertizat ca banca ar putea reconsidera constructia unui nou sediu in Londra, daca premierul britanic Keir Starmer va fi inlaturat din functie. Cladirea ar putea gazdui pana la 12,000 de angajati si ar putea servi drept sediu central al bancii in Marea Britanie. Constructia ar urma sa dureze sase ani, timp in care JPMorgan va renova si cladirea existenta de pe Bank Street. In contextul crizei politice in care 90 de parlamentari au cerut demisia lui Keir Starmer dupa rezultatele alegerilor locale, Dimon a declarat ca instabilitatea politica singura nu ar schimba planurile, insa cresterea sarcinii fiscale ar putea pune o presiune suplimentara: banca a platit deja aproximativ 10 mld. USD ca taxe aditionale in UK. (Sursa: CNBC)

SAMSUNG ELECTRONICS CO LTD (GDR) (US.SMSN)[edit | ]

Samsung Electronics a pierdut pana la 99.07 trilioane KRW (66.18 mld. USD) in capitalizare bursiera miercuri, dupa ce negocierile cu sindicatul au esuat. Actiunile au scazut pana la -6.09%, pe fondul amenintarii a peste 41,000 de angajati cu o greva de 18 zile incepand cu 21 mai. Sindicatul solicita alocarea a 15% din profitul operational catre bonusuri si eliminarea plafonului de bonus, in timp ce managementul a oferit 10% plus o compensatie speciala. Guvernul sud-coreean a intervenit, ministrul finantelor declarand greva inacceptabila, iar compania a depus o cerere de injunctie la tribunal. O greva de 18 zile ar putea costa compania 30 trilioane KRW (aprox. 20 mld. USD), potrivit estimarilor sindicale. (Sursa: CNBC)

Cisco Systems Inc (US.CSCO)[edit | ]

Cisco a raportat venituri de 15.84 mld. USD in T3, peste estimarile LSEG de 15.56 mld. USD, iar EPS ajustat a fost de 1.06 USD, fata de 1.04 USD estimat. Veniturile au crescut cu 12% fata de anul anterior, iar profitul net a urcat la 3.37 mld. USD, de la 2.49 mld. USD. Pentru T4 fiscal, Cisco estimeaza EPS ajustat de 1.16-1.18 USD si venituri de 16.7-16.9 mld. USD, peste asteptarile analistilor, in timp ce comenzile AI infrastructure si hyperscaler au ajuns la 5.3 mld. USD, iar tinta anuala a fost ridicata la 9 mld. USD. Cisco va reduce forta de munca cu aproximativ de 4,000 de angajati, reprezentând sub 5% din totalul angajatilor. (Sursa: CNBC)